02 Σεπτεμβρίου 2023

Η προϊστορία με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο (vids)

Δεν είναι καλή η προϊστορία μας στις αναμετρήσεις με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο, αφού σε 46 αγώνες που έγιναν συνολικά με γηπεδούχο τον ΟΦΗ, οι Κρητικοί μετράνε 22 νίκες, 14 παιχνίδια έληξαν ισόπαλα, ενώ ο Δικέφαλος έφυγε νικητής από το νησί 10 φορές.

Τα τέρματα είναι 73 - 54 υπέρ των γηπεδούχων. Προσφιλές σκορ στα μεταξύ μας παιχνίδια το 2-1, ένα αποτέλεσμα που έχει έρθει 8 φορές...

Αναλυτικά τα παιχνίδια ανά σεζόν:

1968-1969, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 1-1 στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής (2/2/1969)

1969-1970, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 3-1, για την 12η αγωνιστική (21/12/1969)

1970-1971, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 2-2, για την 28η αγωνιστική (25/4/1971). Ο ΟΦΗ εκείνη τη χρονιά υποβιβάστηκε (τερμάτισε 17ος) για να επανέλθει στη μεγάλη κατηγορία τη σεζόν 1976 - 1977

1976-1977, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 2-1, για την 17η αγωνιστική (30/1/1977)

1977-1978, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 2-1, για την 4η αγωνιστική (9/10/1977)

1978-1979, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 1-1, για την 16η αγωνιστική (21/1/1979

1979-1980, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 2-1, για την 26η αγωνιστική (23/3/1980)

1980-1981, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 0-2, για την 12η αγωνιστική 30/11/1980)

1981-1982, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 0-1, για την 3η αγωνιστική (20/9/1981)

1982-1983, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 2-1, για την 23η αγωνιστική (20/3/1983)

1983-1984, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 4-0, για την 21η αγωνιστική (19/2/1984)

1984-1985, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 3-1, για την 13η αγωνιστική (6/1/1985), αυτή ήταν μία από τις τρεις ήττες που γνώρισε εκείνη τη σεζόν ο μετέπειτα πρωταθλητής ΠΑΟΚ

1985-1986, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 2-0, για την 13η αγωνιστική (15/12/1985)

1986-1987, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 1-1, για την 25η αγωνιστική (12/4/1987)

1987-1988, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 2-2, για την 29η αγωνιστική (1/5/1988)

1988-1989, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 3-1, για την 5η αγωνιστική (9/10/1988)

1989-1990, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 0-0, για την 12η αγωνιστική (3/12/1989)

1990-1991, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 0-0, για την 23η αγωνιστική (17/3/1991)

1991-1992, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 1-1, για την 25η αγωνιστική (22/3/1992)

1992-1993, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 4-0, για την 2η αγωνιστική (12/9/1992)

1993-1994, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 1-0, για την 28η αγωνιστική (12/3/1994)

1994-1995, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 2-1, για την 16η αγωνιστική (22/1/1995)
1995-1996, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 2-1, για την 15η αγωνιστική (7/1/1996)
1996-1997,ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 3-1, για την 1η αγωνιστική (8/9/1996). Σε εκείνο το ματς ο "Δικέφαλος" ξέχασε να πάρει μαζί του στην Κρήτη τις φανέλες του και ο ΟΦΗ, έδωσε τη δική του δεύτερη εμφάνιση για να γίνει το παιχνίδι!!!

Οι Κρητικοί επικράτησαν 3-1 (25' Αναστασίου, 44' Φρατζέσκος, 67' Μούτας – 90' Ντιμκόφσκι). Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το ντεμπούτο του Ζήση Βρύζα με τον ΠΑΟΚ.
1997-1998, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 2-1, για την 2η αγωνιστική (14/9/1997)
1998-1999, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 3-2, για την 30ή αγωνιστική (12/5/1999)

1999-2000, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 2-0, για την 10η αγωνιστική (5/12/1999)

2000-2001, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 0-0, για την 20ή αγωνιστική (25/2/2001)

2001-2002, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 4-1, για την 23η αγωνιστική (7/4/2002)

2002-2003, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 2-3, για την 4η αγωνιστική (22/9/2002)

2003-2004, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 0-3, για την 7η αγωνιστική (19/10/2003)

2004-2005, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 2-2, για την 11η αγωνιστική (12/12/2004)

2005-2006, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 2-1, για την 29η αγωνιστική (30/4/2006)

2006-2007, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 1-0, για την 15η αγωνιστική (17/12/2006)

2007-2008, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 2-0, για την 19η αγωνιστική (3/2/2008)

2008-2009, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 0-2, για την 1η αγωνιστική (30/8/2008). Η ομάδα της Κρήτης, εκείνη τη σεζόν υποβιβάστηκε αφού τερμάτισε στην 14η θέση της βαθμολογίας.

2011-12, ΟΦΗ ΠΑΟΚ 0-2, παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από το Γεντί Κουλέ με 0-2, χάρη σε γκολ του Γιάννου.

Το πρώτο γκολ ήρθε στο 24' όταν ο Γιάννου, πήρε την απόκρουση του Βεζυρίδη μετά από σουτ του Φωτάκη (όμορφο στρώσιμο του Ίβιτς) και άνοιξε το σκορ.

Λίγα λεπτά αργότερα στο 38' και πάλι ο Γιάννου, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βεζυρίδη, και έκανε το 0-2, απογειώνοντας τους πολλούς φίλους του Δικεφάλου που έδωσαν δυναμικό παρόν στις κερκίδες.  Ο σκόρερ πήρε την μπάλα από τον Σαλπιγγίδη σούταρε, και με τη βοήθεια της τύχης (η μπάλα κόντραρε στον Γεωργίου) και κατέληξε στα δίχτυα.

ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Σταφυλίδης, Σνάουτσνερ, Μαλεζάς, Τσιρίλο, Γκαρσία, Φωτάκης, Ίβιτς (69' Τσουκαλάς), Σαλπιγγίδης (82' Μπαλάφας), Λίνο (72' Νιμανί) και Γιάννου

2012-13, ΟΦΗ ΠΑΟΚ 1-1, παίζοντας με 10 παίκτες από το 40', εξαιτίας της αποβολής του Παναγιώτη Γλύκου, ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να φύγει νικητής για 3η συνεχόμενη φορά από το Ηράκλειο και αρκέστηκε στο βαθμό της ισοπαλίας.

Το γκολ του ΟΦΗ ήρθε στο 8', όταν ο Παναγιώτης Γλύκος πραγματοποίησε μια αστεία έξοδο, ο Παπάζογλου τον νίκησε στον αέρα, στο ύψος της μικρής περιοχής και με το κεφάλι άνοιξε το σκορ.

Δέκα λεπτά αργότερα, στο 18', ο Φωτάκης ισοφάρισε, όταν από πολύ καλή ομαδική λειτουργία, ο Σαλπιγγίδης τον έβγαλε στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ και ο διεθνής μέσος δε δυσκολεύτηκε να νικήσει το Γουναρίδη από το ύψος του πέναλτι.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Λίνο (64' Σταφυλίδης), Ιντζίδης, Κουμάλο, Έττο, Φωτάκης, Λάζαρ, Κάτσε, Ρομπέρτ (41' Χακόμπο ), Σαλπιγγίδης (71' Πέλκας) και Αθανασιάδης.

2013-14, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 1-1, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής.  Ο ΠΑΟΚ μπήκε για μια ακόμη φορά στο παιχνίδι υπερβολικά –έως προκλητικά- νωχελικά, με τους παίκτες του να μην προσπαθούν να επιβάλλουν το ρυθμό τους, αλλά να περιορίζονται σε παθητικό παιχνίδι περιμένοντας τον ΟΦΗ στο μισό γήπεδο...

Στο 14' ο Περογαμβράκης έκανε το 1-0 και στο 74ο λεπτό ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε  με τον Βίτορ και αφού σε σύγχυση στην περιοχή των γηπεδούχων η μπάλα κόντραρε σε πολλά πόδια, πριν πάει στα δίχτυα του Δασκαλάκη.

ΠΑΟΚ: Χακόμπο, Κίτσιου, Βιτόρ, Κατσουράνης, Λίνο, Τζιόλης, Λάζαρ (65' Λόρενς), Βούκιτς (71' Νέτσιντ), Στοχ, Σαλπιγγίδης (65' Γεωργιάδης) και Αθανασιάδης.

2014-15, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 3-1, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής.

Απίστευτα πράγματα στο Ηράκλειο, με τον ΠΑΟΚ να καίγεται για τη νίκη (ήταν 2ος), απέναντι σε έναν ελλιπή ΟΦΗ, που προηγήθηκε με τον Τζορτζ στο 11' (αλλού γι΄αλλού η άμυνα!) και ο ίδιος παίκτης στο  34' από την άσπρη βούλα σημείωσε το 2-0.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε στο 52' με τον Παπαδόπουλο, για να κάνει το 3-1 στο 82' ο Κουτσιανικούλης, σε μια φάση στην οποία και πάλι η άμυνά μας εκτέθηκε.

ΠΑΟΚ (Αναστασιάδης): Γλύκος, Κατσικάς, Ρικάρντο Κόστα, Σκόνδρας, Κωνσταντινίδης (59' Κίτσιου), Μαντούρο (45'+1' Τζανδάρης), Νομπόα, Γκολάσα (82' Κουλούρης), Περέιρα, Μακ και Παπαδόπουλος

2018-19, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 1-3, για την 3η αγωνιστική. Δεν ξεκίνησε με καλούς οιωνούς η αναμέτρηση, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό ο διαιτητής Διαμαντόπουλος και ο απαράδεκτος βοηθός του (Αλεξέας), δεν είδαν την πεντακάθαρη ανατροπή του Στρέζου στον Ζαμπά και δεν καταλόγισαν το οφθαλμοφανέστατο πέναλτι!

Στο 22' ο Παπαστεριανός έκανε το 1-0, όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με γκολ των Μπίσεσβαρ στο 37', Μάτος στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και Ζαμπά στο 52', έφτασε στη νίκη.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Κάνιας (63' Βέρνμπλουμ), Ζαμπά (69' Ουάρντα), Μπίσεβαρ (79' Σάκχοφ), Ελ Καντουρί, Καρέλης.

2019-20, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 0-1. Ένα πολύ όμορφο γκολ του Μίσιτς στο 56', χάρισε τη νίκη στον Δικέφαλο, σε παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Κρέσπο, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Ντόουγκλας, Μίσιτς, Λημνιός, Καντουρί (79' Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ (87' Εσίτι), Σφιντέρσκι (73' Άκπομ).

2019-2020, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 2-2, για την 6η αγωνιστική των play offs. Το σκορ άνοιξε στο 5' ο Μπίσεσβαρ για να ισοφαρίσει στο 18' ο Νέιρα. Στο 43' ο Φιγκεϊρέδο έγραψε το 2-1, για να διαμορφωθεί το τελικό 2-2- στο 76' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιχαηλίδη.
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο (46' Μιχαηλίδης), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί (46' Εσίτι), Μαουρίσιο, Λημνιός (63' Άκπομ), Στοχ (61' Στοχ), Μπίσεσβαρ (63' Μάτος), Σφιντέρσκι.

2020-2021, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 0-3, για την 17η αγωνιστική. Τα γκολ της νίκης τα σημείωσαν ο Τζόλης στο 48', ο Βαρέλα στο 53' και ο Κρμέντσικ στο 68'.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια (76' Σοάρες), Βαρέλα, Κρέσπο, Περέιρα, Τσιγγάρας, Σβαμπ (76' Ντόουγκλας), Ουάρντα (83' Κωνσταντέλιας), Μουργκ (69' Λάμπρου), Τζόλης, Κρμέντσικ (76' Σφιντέρσκι).

2021-2022, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 1-3, για την 5η αγωνιστική. 0-1 ο Σφιντέρσκι στο 15' με κεφαλιά, 0-2 στο 58' ο Κούρτιτς με εκτέλεση φάουλ, 0-3 στο 71' ο Ντόουγκλας. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στις καθυστερήσεις με τον Ναμπί.
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Μιχαηλίδης, Μιχάι, Βιεϊρίνια (77' Σίντκλεϊ), Σβαμπ, Κούρτιτς, Αουγκούστο (72' Εσίτι), Μπίσεσβαρ (77' Μιτρίτσα), Α.Ζίβκοβιτς (85' Κωνσταντέλιας), Σφιντέρσκι (72' Άκπομ).

2022-2023, ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 1-1, για την 5η αγωνιστική. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο 8' με τον Νάρεϊ, στη συνέχεια έχασε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες για να κλειδώσει το διπλό και στο 102' δέχτηκε την ισοφάριση από τον Διαμαντή (κεφαλιά).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Βιεϊρίνια (25′ Τσαούσης), Λύρατζης, Ντάντας, Κούρτιτς (80′ Σβαμπ), Αουγκούστο (71′ Ελ Καντουρί), Νάρεϊ, Α.Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (71′ Μπράντον).