10 Νοεμβρίου 2023

Παιχνίδια του ΠΑΟΚ σαν σήμερα 10/11

Οχτώ παιχνίδια για το πρωτάθλημα, ένα για το Κύπελλο Ελλάδας και δύο φιλικά, έδωσαν -διαχρονικά- σαν σήμερα ομάδες του ΠΑΟΚ, από καθιερώσεως της εθνικής κατηγορίας (1959-1960)...

Στα παιχνίδια αυτά ο ΠΑΟΚ μέτρησε 6 νίκες, 3 ισοπαλίες και 2 ήττες, με τέρματα 29-17. Λεπτομέρειες για τις αναμετρήσεις μπορείτε να θυμηθείτε στα σκορ των αγώνων.

Αναλυτικά:

10/11/2022:
Ιωνικός - ΠΑΟΚ 0-3 (Πρωτάθλημα)

10/11/2013: Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 4-0 (Πρωτάθλημα)

10/11/2011: ΠΑΟΚ - ΑΕ Ποντίων 4-1 (φιλικό)

10/11/2002: Ηρακλής - ΠΑΟΚ 1-1 (Πρωτάθλημα)

10/11/1993: Απόλλων Σμύρνης - ΠΑΟΚ 4-4 (Κύπελλο)

10/11/1992: Αναγέννηση Νεάπολης - ΠΑΟΚ 2-5 (φιλικό)

10/11/1991: Πανιώνιος - ΠΑΟΚ 1-1 (Πρωτάθλημα)

10/11/1985: Παναχαϊκή - ΠΑΟΚ 2-1 (Πρωτάθλημα)

10/11/1974: Ηρακλής - ΠΑΟΚ 1-4 (Πρωτάθλημα)

10/11/1968: ΠΑΟΚ - ΑΕ Λεμεσού 5-0 (Πρωτάθλημα)

10/11/1963: ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός Χαλκίδας 2-1 (Πρωτάθλημα)

Και παλιότερα ...

10/11/1957:
ΠΑΟΚ - Άρης 1-1 (Πρωτάθλημα Θεσσαλονίκης)

10/11/1935: ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 2-2 (Πανελλήνιο Πρωτάθλημα)

Σαν σήμερα στις 10/11/2007, ημέρα Σάββατο, ΠΑΟΚ επρόκειτο να υποδεχτεί στην Τούμπα τον Εργοτέλη, σε παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 2007-2008...

Ο Δικέφαλος ενημερώθηκε από το διαιτητή Ρωμανό Κοντογαννίδη, πως η αναμέτρηση δε θα γινόταν λόγω των πολύ ισχυρών ανέμων που έπνεαν εκείνη τη μέρα στη Θεσσαλονίκη!

Το παιχνίδι διεξήχθη τελικά την επόμενη μέρα (11/11/2007), με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί με 1-0, χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Σάλμον στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης!

* Στην αρχική εικόνα, μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1992-1993. Διακρίνονται όρθιοι από αριστερά: Αλεξίου, Γκάμπριτς, Δερμιτζάκης, Χάβος, Καλογερόπουλος, Πλίτσης. Καθιστοί: Αναστασιάδης, Μπορμπόκης, Τζούρτζεβιτς, Οικονομίδης, Λαγωνίδης.