07 Ιανουαρίου 2018

Όταν ο Φραντζέσκος "τιμώρησε" τον ΠΑΟΚ (1996)

Σαν σήμερα στις 7/1/1996, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στο Ηράκλειο τον ΟΦΗ, για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της περιόδου 1995-1996 ...

Τη σεζόν 1995-1996, ο ΠΑΟΚ τερμάτισε 14ος (!), συγκεντρώνοντας 38 βαθμούς. Είχε 10 νίκες, 11 ισοπαλίες και 13 ήττες, με τέρματα 42-46...

Εκείνη τη χρονιά είχαμε τη μεγαλύτερη παρέλαση προπονητών από τον πάγκο μας που ήταν κυριολεκτικά ηλεκτρικός!

Ξεκίνησε ο Άρι Χάαν (5 ματς) και ακολούθησαν οι: Σαράφης (6 ματς), Κοκότοβιτς (8 ματς), Μπέλλης (9 ματς), Μπένγκτσον (6 ματς). Μιλάμε για απίστευτη κατάσταση με τους προπονητές να αλλάζουν σαν τα πουκάμισα!

Στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ, ο Δικέφαλος ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, σε μια αναμέτρηση που έγινε σε έναν ιδιαίτερα βαρύ αγωνιστικό χώρο, ήταν πιο επικίνδυνος στις επιθέσεις του και σε μία από αυτές στο 40', ο Μούτας ανέτρεψε τον Ζαγοράκη, ο Βοργιάς έστησε την μπάλα στα 11 μέτρα και ο Γιουκούδης έκανε το 0-1.

Δεν πέρασε ένα λεπτό (41') και είχαμε αντιστροφή του σκηνικού! Σέντρα ο Φραντζέσκος, ο Βοργιάς είδε σπρώξιμο του Τσαλουχίδη (ανύπαρκτο!) στην προσπάθεια του Μαχλά να πάρει την κεφαλιά και ο μετέπειτα παίκτης μας, Κώστα Φρατζέσκος, ισοφάρισε με πέναλτι, παρά την προσπάθεια του Μιχόπουλου, ο οποίος βρήκε την μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να αποσοβήσει την ισοφάριση.

Στο 62', Μίτιτς και Φραντζέσκος θα αλλάξουν την μπάλα από το σημείο του κόρνερ και ο τελευταίος με σουτ από απίθανο σημείο θα δώσει προβάδισμα στον ΟΦΗ.

Από το παραπαίοντα εκείνη τη σεζόν ΠΑΟΚ, ξεχώρισαν οι Γιουκούδης, Αλεξίου, Τουρσουνίδης.

ΟΦΗ (Γκέραρντ): Χανιωτάκης, Κωνσταντινίδης (59’ Σαμαράς), Κιάσσος, Σκέντζος, Παπαδόπουλος (90’ Κοζανίδης), Πατεμτζής, Πραζένιτσα, Μούτας, Μαχλάς, Φραντζέσκος, Μίτιτς (73’ Κουτσουπιάς).

ΠΑΟΚ (Κοκότοβιτς): Μιχόπουλος, Γιουκούδης, Καπετανόπουλος (86’ Αντώνας), Παναγιωτίδης (60’ Ζαφειρίου), Αλεξίου, Τσαλουχίδης, Ζαγοράκης, Αναστασιάδης (85’ Χάβος), Ζουμπούλης, Τουρσουνίδης, Νόλης.

Δείτε στιγμιότυπα από την αναμέτρηση...
Αυτή ήταν η 5η ήττα του ΠΑΟΚ ως τότε στο πρωτάθλημα και καθήλωσε την ομάδα στους 15 βαθμούς, στην 3η θέση από το τέλος, ισόβαθμη του Πανιωνίου, έχοντας από κάτω μόνο τη Λάρισα (11 βαθμοί) και τον ουραγό Εθνικό (8 βαθμοί).

Η βαθμολογία μετά τα παιχνίδια της 15ης αγωνιστικής...
Δηλώσεις:

Ντράγκαν Κοκότοβιτς: «Συγχαρητήρια στον κ. Γκέραρντ και στον ΟΦΗ. Ήμασταν πιο επικίνδυνοι στο πρώτο ημίχρονο αλλά και άτυχοι γιατί δεν καταφέραμε να διατηρήσουμε το προβάδισμα. Σε αυτήν την περίπτωση θα είχαμε άλλη ψυχολογία στην επανάληψη. Είδατε ότι οι παίκτες μου δεν πίστεψαν ότι μπορούσαν να κερδίσουν το ματς και απλά το έχασαν! Το πρόβλημα δεν είναι μόνο ψυχολογικό, είναι και άλλα πράγματα για τα οποία δεν είναι η ώρα να μιλήσουμε».