03 Δεκεμβρίου 2018

Λευκή ισοπαλία για τον ΠΑΟΚ στο Ηράκλειο (1989)

Σαν σήμερα στις 3/12/1989, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον ΟΦΗ, σε παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1989-1990...

Ο Δικέφαλος με τον Ολλανδό τεχνικό Ρομπ Γιάκομπς στον πάγκο του, μπροστά σε 8.000 θεατές (6.954 τα εισιτήρια), έμεινε στη λευκή ισοπαλία, όταν ακούστηκε το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Πλευρίτη.

Το παιχνίδι έγινε και ενώ ήταν σε εξέλιξη μια πολύ κακή παράδοση για τον ΠΑΟΚ, που μετά το 0-1 τη σεζόν 1981-1982, χρειάστηκε να φτάσουμε την περίοδο 2002-2003 για να γευτούμε τη χαρά της νίκης (2-3)! Στα ενδιάμεσα 20 παιχνίδια μετρήσαμε 14 ήττες και 6 ισοπαλίες, νούμερα διόλου τιμητικά για τον σύλλογο!

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ βρέθηκε κοντά στο γκολ με τον Πατμετζή στο 14', τον Μπατσινίλα στο 20' και τον Κάβουρα στο 24' ο οποίος  με αντίπαλο τον Γκιτσιούδη σούταρε άουτ.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν να σκοράρουν, με τον Κάβουρα στο 50' και 62' (άουτ οι κεφαλιές του) και τον Πατμετζή στο 85'.

Κορυφαίοι από πλευράς ΠΑΟΚ οι Γκιτσιούδης, Μητσιμπόνας, Μήτογλου, Αλεξούλης και από τον ΟΦΗ οι Ανδρεανίδης, Ίσης, Κάβουρας.

ΟΦΗ (Γκέραρντ): Χοσάδας, Ανδριανίδης, Γκουλή, Ίσις, Τσίμπος, Πατεμτζής, Νιόμπλιας, Βέρα (80' Καραβίδας), Μπατσινίλας, Κάβουρας, Βλαστός (70' Τσινός).

ΠΑΟΚ (Γιάκομπς): Γκιτσιούδης, Καρεγεωργίου, Λεοντιάδης, Μαλιούφας, Μήτογλου, Μητσιμπόνας, Αλεξούλης, Λαγωνίδης, Τολμπά, Μπορμπόκης (58' Αναστασιάδης), Καρασαββίδης (78' Παλάσκας).

* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 1989 - 1990 είχε από την αρχή ως το τέλος στον πάγκο του τον Ρομπ Γιάκομπς, τερματίζοντας στην 3η θέση. Συγκέντρωσε 46 βαθμούς έχοντας 19 νίκες - 8 ισοπαλίες - 7 ήττες, με τέρματα 49-26.

* Στην αρχική photo, οι παίκτες που αποτελούσαν το ρόστερ του ΠΑΟΚ την περίοδο 1989-1990.