05 Σεπτεμβρίου 2020

Οι συγκυρίες έφεραν ήττα στο φιλικό με ΑΕΚ (1976)

Σαν σήμερα στις 5/9/1976, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στο πλαίσιο της προετοιμασίας του σε φιλικό παιχνίδι την ΑΕΚ, σε μια αναμέτρηση που έγινε στη Νέα Φιλαδέλφεια …

Ο Δικέφαλος του Βορρά με τον Μπράνκο Στάνκοβιτς στον πάγκο του, γνώρισε την ήττα με 2-1, αν και προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με γκολ του Γιώργου Κούδα.
Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος από τους γηπεδούχους οι οποίοι κατάφεραν και πήραν τη νίκη εκμεταλλευόμενοι τις συγκυρίες, έχοντας μέτρια απόδοση στην αναμέτρηση.

Το σκορ άνοιξε στο 6’ ο Κούδας και το 0-1 δεν άλλαξε μέχρι να ακουστεί το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου από τον διαιτητή Μουμτζή, που έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Η αθηναϊκή ομάδα έφτασε στην ισοφάριση στο 55’ με τον Θωμά Μαύρο και πήρε τη νίκη στο 85’ με αυτογκόλ του Κούλη Αποστολίδη.

Κορυφαίοι από πλευράς ΠΑΟΚ οι Γούναρης , Αποστολίδης, Κερμανίδης χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι, ενώ από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Ιντζόγλου, Τάσος, Τσάμης.

ΑΕΚ: Στεργιούδας, Ιντζόγλου (59’ Αρδίζογλου), Τόσκας, Νικολάου, Ζαρζόπουλος, Τσάμης, Νικολούδης, Παπαϊωάννου, Τάσος, Βάγκνερ, Μαύρος.

ΠΑΟΚ: Φούρτουλα, Γούναρης, Ιωσηφίδης, Πέλλιος, Φουντουκίδης, Τερζανίδης (59’ Δαμανάκης), Κερμανίδης, Σαράφης (70’ Ορφανός), Αποστολίδης, Κούδας, Αναστασιάδης.

Τα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας στη Γερμανία ...

09/08/1976: Ακρόπολη – ΠΑΟΚ 0-15
11/08/1976: Eutin 08– ΠΑΟΚ 0-1
15/081976: TSV Plön 1864 – ΠΑΟΚ 2-6
17/08/1976: VfB Lübeck – ΠΑΟΚ 0-1

Και στη συνέχεια επί ελληνικού εδάφους ...

26/09/1976: ΠΑΟΚ – Πιερικός 2-1

* Η χρονιά ξεκίνησε με τον Μπράνκο Στάνκοβιτς (26 ματς) και ολοκληρώθηκε με τον Μπίλι Μπίγκαμ (8 παιχνίδια)

* Πρώτοι σκόρερς του ΠΑΟΚ ήταν ο Γκουερίνο με 13 γκολ και ο Ορφανός με 11. Στα αξιοσημείωτα η παρουσία του Μλάντεν Φούρτουλα μόλις 15 φορές κάτω από τα δοκάρια του ΠΑΟΚ, ενώ την προηγούμενη χρονιά δεν είχε χάσει ούτε ένα λεπτό, παίζοντας ανελλιπώς σε όλα τα ματς! Στα υπόλοιπα 19 παιχνίδια έπαιξε ο Μηλίνης.

* Το πρωτάθλημα το πήρε τελικά ο ... Παναθηναϊκός (για αυτόν δούλεψε πιθανότατα τόσο ο Μαρινέλης στο ματς με τον ΠΑΣ στην Τούμπα όσο ΚΑΙ ο "χασάπης" Τσουκαλαδέλης στη Φιλαδέλφεια!) με 54 βαθμούς.

Στη 2η θέση ισοβαθμήσαμε εμείς και ο Ολυμπιακός με 52 βαθμούς, με την ομάδα του Πειραιά να υπερτερεί στη διαφορά τερμάτων (70-27 έναντι 63-27)!