03 Αυγούστου 2020

Ήττα στο φιλικό του Πειραιά με Ολυμπιακό (1998)

Σαν σήμερα στις 3/8/1998, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας σε φιλικό παιχνίδι στο πλαίσιο της προετοιμασίας του, τον Ολυμπιακό …

Ο Δικέφαλος με τον Ουκρανό τεχνικό Όλεγκ Μπλαχίν στον πάγκο του, δεν παρουσίασε κάτι το ιδιαίτερο στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την ήττα με 3-0.

Το σκορ άνοιξε στο 28’ ο Γιαννακόπουλος και με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 1-0 πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή … Παπαπέτρου.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός έφτασε και σε δεύτερο γκολ με τον Οφορίκουε στο 55’, για να διαμορφωθεί το τελικό 3-0 στο 68’ με αυτογκόλ του Βασίλη Σαμαρά.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Μιχόπουλος, Καπετανόπουλος (32' Νάστος), Κατσιαμπής (46' Μαχαιρίδης), Κουλακιώτης (46' Καφές), Ζαφειρίου (42' Μπέλνολντ-υπό δικιμή), Μπάντοβιτς (53' Σαμαράς), Κωνσταντινίδης (76' Βελής), Ολιβάρες (75' Χβάρα-υπό δοκιμή), Τουρσουνίδης, Φραντζέσκος (69' Κυριακίδης), Βρύζας (53' Κομίνχες).

* Τη σεζόν 1998-1999, ο ΠΑΟΚ τερμάτισε στην 4η θέση με 62 βαθμούς, έχοντας 19 νίκες - 5 ισοπαλίες - 10 ήττες και τέρματα 52-31.

* Η χρονιά ξεκίνησε με τον Ουκρανό Όλεγκ Μπλαχίν στον πάγκο μας (2 ματς - 2 ήττες απομακρύνθηκε κακήν κακώς!), ακολούθησε ο Άγγελος Αναστασιάδης για 16 αγώνες (11 νίκες - 3 ισοπαλίες - 2 ήττες) και τελείωσε με τον Άρι Χάαν, ο οποίος παρέμεινε στον πάγκο μας ως το τέλος της σεζόν, για 16 παιχνίδια (8 νίκες - 2 ισοπαλίες - 6 ήττες).

* Στην αρχική εικόνα μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ που παρατάχτηκε στο φιλικό με την ΑΕΚ στην Τούμπα, λίγες μέρες νωρίτερα.