14 Σεπτεμβρίου 2022

Πρωταθλητής ΟΠΑΠ στη Λαμία (1969)

Σαν σήμερα στις 14/9/1969, πραγματοποιήθηκε στη Λαμία ο τελικός του Θερινού Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ, ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό ...

Ο Δικέφαλος του Βορρά, μπροστά σε 8.000 θεατές (6.957 εισιτήρια, 192.670 δρχ οι εισπράξεις) επιβλήθηκε του αντιπάλου του με 2-0, χάρη σε δύο γκολ που σημείωσε στο τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης (88' και 89') ο Αφεντουλίδης.

Εκτός από την κούπα του Πρωταθλητή, ο ΠΑΟΚ πήρε για την πρωτιά 450.000 δρχ, ποσό σημαντικό για εκείνη την εποχή, με τον φιναλίστ να παίρνει 300.000 δρχ. Ο αγώνας έγινε μπροστά σε 6.000 θεατές, οι οποίοι στην πλειοψηφία τους ήταν ουδέτεροι.

Ο Δικέφαλος κατέβασε την κανονική του ενδεκάδα, έχοντας κορυφαίο παίκτη του (και του γηπέδου) τον Σταύρο Σαράφη, με άξιους συμπαραστάστες τους Φουντουκίδη, Πίρτσο, Γιακουμή, Μουρατίδη, Αφεντουλίδη και μοναδικό απόντα τον Γιώργο Κούδα.

Όσον αφορά τον αντίπαλο, κατέβηκε με αρκετούς αναπληρωματικούς, αλλά και όλα τα μεταγραφικά αποκτήματα εκείνης της περιόδου.

Στο πρώτο ημίχρονο η υπεροχή ήταν μοιρασμένη, με τον ΠΑΟΚ να πλησιάζει το γκολ σε δύο περιπτώσεις με τον Λάζο και τον Ολυμπιακό να απειλεί με μακρινά σουτ του Καπερνέκα.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 55', ο Γιακουμής βρήκε τον Σαράφη, αυτός έστρωσε στον Αφεντουλίδη, όμως η βολίδα του τελευταίου, τράνταξε τα δοκάρια του Ολυμπιακού.

Το ματς πήρε φωτιά στο τελευταίο πεντάλεπτό του! Αρχικά στο 87' ο Μίχας από κοντά έχασε μεγάλη ευκαιρία για να δώσει προβάδισμα στον Ολυμπιακό, όμως το δυνατό σουτ, από πολύ καλή θέση, του πέρασε άουτ.

Λίγο αργότερα (88'), ο ΠΑΟΚ κέρδισε κόρνερ, το εκτέλεσε ο Παρίδης και ο Αφεντουλίδης βρέθηκε ξεμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού, κάνοντας το 1-0.

Στο επόμενο λεπτό ο ίδιος παίκτης με δυνατό σουτ (παραπάνω εικόνα), "κλείδωσε" τη νίκη του ΠΑΟΚ, σημειώνοντας το 2-0.

Αμέσως μετά το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ, αποβλήθηκε ο Μίχας, για χτύπημα στον Παρίδη, με τον διαιτητή Πανάκη να δείχνει στον παίκτη του Ολυμπιακού την άγουσα για τα αποδυτήρια.

ΠΑΟΚ: Πίρτσος, Παπαχριστούδης, Μήτρακας (46' Μακρής), Μουρατίδης, Φουντουκίδης, Γιακουμής, Ασλανίδης, Λάζος (65' Παρίδης), Τερζανίδης, Σαράφης, Αφεντουλίδης.

Ολυμπιακός: Μυλωνάς, Μίχας, Πλέσσας, Ζωάννος (23' Βέργος), Μαστοράκης, Σιώκος, Λιάκος, Παππάς, Καπερνέκας, Λαβούτας (70' Σταύρου), Αγγελής.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της τελικής φάσης της διοργάνωσης, οι πόλεις στις οποίες έγιναν οι αγώνες και τα χρηματικά έπαθλα που δόθηκαν:

1
η θέση
Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 0-2 (στη Λαμία). Ο ΠΑΟΚ πήρε 450.000 δρχ και ο Ολυμπιακός 300.000 δρχ.

3
η θέση
Αιγάλεω - Άρης 1-0 (στον Βόλο). Το Αιγάλεω πήρε 175.000 δρχ και ο Άρης 125.000 δρχ.

5
η θέση
Βέροια - Ηρακλής 2-1 (στην Κατερίνη). Η Βέροια πήρε 100.000 δρχ και ο Ηρακλής 90.000 δρχ.