15 Σεπτεμβρίου 2020

Φιλική ήττα στα Γιάννινα για τις ρεζέρβες (1971)

Σαν σήμερα στις 15/9/1971, ομάδα του ΠΑΟΚ αποτελούμενη κυρίως από ερασιτέχνες παίκτες, έδωσε φιλικό παιχνίδι στα Γιάννινα με αντίπαλο τον ΠΑΣ …

Ο Δικέφαλος γνώρισε την ήττα με 2-0, δεχόμενος τα γκολ στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης.

Το 1-0 έγινε με τον Χαριτίδη στο 72’ και το 2-0 από τον Παπαδόπουλο δέκα λεπτά αργότερα.

Ξεχώρισαν από πλευράς ΠΑΟΚ οι Μαυρίδης, Μπαρμπούτης, Βέργος, Λάζος

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Αργύρης, Στιψιανός, Μαυρίδης, Μπαρμπούτης, Βέργος, Λάζος, Κόπανος, Ντένης, Τσακιρόπουλος, Αναστασιάδης, Τσοτσόλης

Την ίδια μέρα (15/9) έγινε γνωστό πως η διοίκηση του συλλόγου αποφάσισε να δώσει υψηλότερα πριμ δε περίπτωση νικηφόρων αποτελεσμάτων και χαμηλότερα σε ισοπαλίες, σε σχέση πάντα με την προηγούμενη σεζόν.

Μάλιστα ήταν η πρώτη φορά που μια τέτοια ανακοίνωση γινόταν στην αρχή της σεζόν …

Τα φιλικά του ΠΑΟΚ εκείνη την περίοδο, μέχρι την έναρξη του πρωταθλήματος (19/9)

03/09/1971: ΠΑΟΚ Ουνιβερσιτά Κατόλικα 4-0

05/09/1971: ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 0-0 (8-7 στα πέναλτι για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ, 5η θέση)

07/09/1971: ΠΑΟΚ – Νασιονάλ Μοντεβιδέο 1-1

09/09/1971: ΑΕΛ – ΠΑΟΚ 2-0

12/09/1971: Νίκη Πολυγύρου – ΠΑΟΚ 0-2

15/09/1971: ΠΑΣ Γιάννινα – ΠΑΟΚ 2-0

23/09/1971: ΠΑΟΚ – Μακεδονικός 3-4