15 Σεπτεμβρίου 2020

Τρίμπαλο στην ΑΕΚ με το μυαλό στη Λέγκια (1973)

Σαν σήμερα στις 15/9/1973, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα, σε φιλικό παιχνίδι στο πλαίσιο της προετοιμασίας του την ΑΕΚ …

Ο Δικέφαλος του Βορρά, με τον Άγγλο τεχνικό Λες Σάνον στον πάγκο του, σε μια αναμέτρηση που αποτελούσε πρόβα τζενεράλε ενόψει του αγώνα με τη Λέγκια στη Βαρσοβία για το Κύπελλο Κυπελλούχων Ευρώπης, πήρε τη νίκη με 3-1, ικανοποιώντας με την απόδοσή του!
Η αθηναϊκή ομάδα ήρθε στην Τούμπα αήττητη σε όλα τα φιλικά που είχε δώσει ως τότε, όμως εκείνη τη μέρα ο ΠΑΟΚ τη νίκησε με 3-1.
Η ταχύτητα και ο ενθουσιασμός των παικτών μας ήταν διάχυτος στο παιχνίδι και το τελικό σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις αν οι επιθετικοί μας πρόσεχαν περισσότερο στα τελειώματα των φάσεων.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 20’ όταν ο Νικολάου έπαιξε το 1-2 με τον Παπαϊωάννου και ο τελευταίος με πλασέ νίκησε τον Στέφα.
Στο 24’ ο «Καίσαρας» με θαυμάσια κεφαλιά μετά από σέντρα του Παρίδη ισοφάρισε και με τις ομάδες ισόπαλες 1-1 πήγαν οι παίκτες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή Μαρτίνη.

Στο πρώτο 45λεπτο ο ΠΑΟΚ μπορούσε να φτάσει σε περισσότερα γκολ, καθώς είχε την καθολική σχεδόν υπεροχή και αρκετές χαμένες ευκαιρίες.

Αυτό το πέτυχε στην επανάληψη, σε ένα διάστημα στο οποίο η ΑΕΚ είχε ισορροπήσει την αναμέτρηση, με τη αρχή να γίνεται στο 64’ όταν ο Παρίδης σούταρε με δύναμη από κοντά, αιφνιδιάζοντας τον Σιδηρόπουλο, γράφοντας το 2-1.
Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 90’ με βολίδα του Σαράφη, την οποία στάθηκε αδύνατο να σταματήσει ο πορτιέρε της ΑΕΚ.

Κορυφαίοι από πλευράς ΠΑΟΚ οι Αποστολίδης, Τερζανίδης, Πέλλιος, Κούδας, Παρίδης και από τους φιλοξενούμενους οι Σιδηρόπουλος, Τανίδης, Παναγιωτόπουλος, Παπαϊωάννου, Νικολάου

ΠΑΟΚ: Στέφας, Γούναρης, Φουντουκίδης, Πέλλιος (66’ Τσιλιγκιρίδης), ΙΟωσηφίδης (46’ Χατζηαντωνίου), Αποστολίδης, Τερζανίδης, Σαράφης, Κούδας, Ασλανίδης, Παρίδης

ΑΕΚ: Σιδηρόπουλος, Θεοδωρίδης, Τανίδης, Στεφανίδης, Σταθόπουλος, Ζαρζόπουλος, Παναγιωτόπουλος, Καραφέσκος (73’ Παπαδόπουλος Λ.), Τάσος Κωνσταντίνου, Νικολάου (60’ Ψιμόγιαννος), Παπαϊωάννου

*Αναλυτικά τα διεθνή φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας του ΠΑΟΚ το καλοκαίρι του 1973 ...

26/08/1973: ΠΑΟΚ - Νασιονάλ 2-2

29/08/1973: ΠΑΟΚ - Ντιναμό Βουκουρεσττίου 1-1

04/09/1973: Όφενμπαχ - ΠΑΟΚ 2-2

06/09/1973: V P 1900 - ΠΑΟΚ 1-3

07/09/1973: Κάσελ - ΠΑΟΚ 3-2

11/09/1973: ΠΑΟΚ - Όφενμπαχ 1-1