29 Νοεμβρίου 2018

Ήττα στη Φιλαδέλφεια μέσα σε ένα 45λεπτο (1992)

Σαν σήμερα στις 29/11/1992, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στη Νέα Φιλαδέλφεια την ΑΕΚ, σε παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1992-1993 ...

Ο Δικέφαλος με τον Λιούπκο Πέτροβιτς στον πάγκο του, μπροστά σε 21.000 θεατές (19.220 τα εισιτήρια), γνώρισε την ήττα με 3-1, δεχόμενος και τα τρία τέρματα στο πρώτο ημίχρονο από τον ... Δημητριάδη!

Λίγα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, το εκτέλεσε ο Δημητριάδης κάνοντας το 1-0.

Στο 25ο και στο 41ο, ο ίδιο παίκτης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στα επίπεδα του 3-0, με τον ΠΑΟΚ να καταφέρνει να μειώσει σε 3-1 στο 62ο λεπτό, με κεφαλιά του Παύλου Δερμιτζάκη.

Ο διαιτητής Πλευρίτης απέβαλε στο 78ο λεπτό τον Καραγιάννη με 2η κίτρινη κάρτα και οκτώ λεπτά αργότερα έδειξε την απευθείας κόκκινη και στον Πλίτση, αφήνοντας αμφότερες τις ομάδες με «10» παίκτες.

ΑΕΚ
(Μπάγεβιτς): Μήνου, Καραγιάννης, Μανωλάς, Παπαδόπουλος, Βασιλόπουλος, Μητρόπουλος (72΄Αγορογιάννης), Παπαϊωάννου, Σαμπανάζοβιτς, Σαβέφσκι, Δημητριάδης, Σλίσκοβιτς (46' Πατίκας).

ΠΑΟΚ (Πέτροβιτς): Γκάμπριτς, Αλεξίου, Ηλιάδης (33' Μαλιούφας), Πλίτσης, Λαγωνίδης, Μαγντί, Τουρσουνίδης (46' Δημόπουλος Θαν.), Αναστασιάδης, Μπορμπόκης, Δερμιτζάκης, Τζούρτζεβιτς.

* Τη σεζόν 1992-1993 ο ΠΑΟΚ τερμάτισε στην 5η θέση, έχοντας 17 νίκες - 6 ισοπαλίες - 11 ήττες. Συγκέντρωσε 57 βαθμούς με τέρματα 52-38.

* Η σεζόν ξεκίνησε με τον Λιούμπομιρ Πέτροβιτς (19 ματς), ακολούθησε ο Νίκος Ζαλίκας (1 ματς) και τη σκυτάλη πήρε μέχρι το τέλος ο Όλεγκ Μπλαχίν για 14 παιχνίδια...

* Η χρονιά σημαδεύτηκε από τα αλήστου μνήμης επεισόδια με την Παρί Σεν Ζερμέν, που έφεραν πολύ βαριά τιμωρία για τον ΠΑΟΚ, με τον κόσμο να είναι πυρ και μανία με τον συγχωρεμένο τότε πρόεδρο, Θωμά Βουλινό!

* Στην παρακάτω εικόνα, μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1992-1993.