31 Οκτωβρίου 2018

Ήττα σοκ από τον Πανηλειακό στην Τούμπα! (1999)

Σαν σήμερα στις 31/10/1999, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα τον Πανηλειακό, σε παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1999-2000...

Ο Δικέφαλος με τον Άρι Χάαν στον πάγκο του, μπροστά σε 6.000 θεατές (4.925 τα εισιτήρια), γνώρισε οδυνηρή ήττα με 0-1, δεχόμενος το γκολ από τον Γκώνια με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 20ό λεπτό!

Ο ΠΑΟΚ από εκείνο το σημείο και μετά, πίεσε τους φιλοξενούμενους αναζητώντας τουλάχιστον την ισοφάριση, όμως αν και βγήκαν οι ευκαιρίες, αυτές δεν μεταφράστηκαν σε κάποιο γκολ!

Έτσι όταν ακούστηκε το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Ψυχομάνη, οι παίκτες της πελοποννησιακής ομάδας πανηγύρισαν μια ανέλπιστη νίκη, την ώρα που η γκρίνια και η εσωστρέφεια είχε φωλιάσει στην Τούμπα!

Ο ΠΑΟΚ τελείωσε το ματς με «10», λόγω αποβολής του Βενετίδη με 2η κίτρινη κάρτα στο 83ο λεπτό, με τον παίκτη μας να είχε δει την πρώτη κίτρινη κάρτα μόλις στο 4ο λεπτό!

ΠΑΟΚ
(Χάαν): Κόβιτς, Μπάντοβιτς, Ντόλμπεργκ (46' Γεωργιάδης), Βενετίδης, Καφές, Μαχαιρίδης, Μαραγκός (69' Βρύζας), Νάγκμπε, Σάμπριο, Φρούσος (69' Κωνσταντινίδης), Βαλέντσια.

Πανηλειακός (Τενές): Γεωργίου, Ουζουνίδης, Νούσιας, Φερεκίδης (78' Μοσχογιάννης), Γκώνιας, Νεμπεγλέρας, Τασιόπουλος, Τάτσης, Αλμανίδης (89' Κόλτσος), Λούκιτς, Ζιάκας (82' Τόγιας).

* Τη σεζόν 1999-2000, ο ΠΑΟΚ τερμάτισε στην 5η θέση αφού ο πάγκος του αποδείχτηκε για μια φορά ακόμη ηλεκτρικός!

Η χρονιά ξεκίνησε με τον Άρι Χάαν (9 ματς), ακολούθησε το δίδυμο Σαράφη - Μιχαηλίδη για 4 ματς και στη συνέχεια ήρθε πριν τα μέσα της σεζόν ο Μπάγεβτις (21 παιχνίδια, από τον Γενάρη του 2000).

* Ο Δικέφαλος μέτρησε στο τέλος της χρονιάς 15 νίκες - 10 ισοπαλίες - 9 ήττες, σε πρωτάθλημα 18 ομάδων και πήρε το ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη σεζόν. Είχε 51 βαθμούς, με τέρματα 64-44 (μια από τις χειρότερες αμυντικές επιδόσεις ever!)...

*Στην αρχική εικόνα μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1999-2000.