29 Οκτωβρίου 2018

Και 3η ισοπαλία σαν σήμερα 29/10 με Ηρακλή! (1995)

Σαν σήμερα στις 29/10/1995, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στο Καυτανζόγλειο τον Ηρακλή, σε παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1995-1996 ...

Ο Δικέφαλος με τον Σταύρο Σαράφη στον πάγκο του, μπροστά σε 10.000 θεατές (8.673 τα εισιτήρια), αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να προηγούνται ως το 65' με 2-0!

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 2ο λεπτό ο Στέφανος Μπορμπόκης (αγωνιζόταν εκείνη τη σεζόν με τη φανέλα του Ηρακλή), για να έρθει στο 55' ο Γιοβάνοβιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ να διπλασιάσει τα γκολ των γηπεδούχων, βάζοντας τα πολύ δύσκολα στους παίκτες μας!
Ο ΠΑΟΚ μείωσε αρχικά το σκορ σε 2-1 στο 66ο λεπτό με τον Λαγωνίδη, ενώ στο 82ο λεπτό ήρθε ο Μίκι Κουίν με κεφαλιά να χαρίσει στον ΠΑΟΚ την ισοπαλία!

Αυτό ήταν το 3ο παιχνίδι που δώσαμε διαχρονικά με τον Ηρακλή με ημερομηνία σαν σήμερα 29/10, καθώς προηγήθηκαν τα παιχνίδια της σεζόν 1973-1974 (1-1) και 1989-1990 (0-0), με κοινό χαρακτηριστικό το ότι σε όλα το τελικό σκορ ήταν η ισοπαλία!

Ηρακλής (Μιτόσεβιτς): Πλίτσης, Ανατολάκης, Γεωργαμλής, Πάβλοβιτς, Σακελλαρίδης, Γιοβάνοβιτς, Κωστής (66' Κωνσταντινίδης Σωτ.), Παπαδόπουλος Γ. (56' Μητρόπουλος), Παπαδόπουλος Δαν., Μπορμπόκης (86' Ξενίδης), Μιρτσέκης.

ΠΑΟΚ (Σαράφης): Μιχόπουλος, Καπετανόπουλος (80' Γιόχανσεν), Ζαφειρίου, Αλεξίου, Γιουκούδης (46' Αναστασιάδης), Λαγωνίδης, Τουρσουνίδης, Τσαλουχίδης, Ζαγοράκης, Φαν Χαμ (80' Μίκι Κουίν), Ζουμπούλης.

* Τη σεζόν 1995-1996, ο ΠΑΟΚ τερμάτισε 14ος (!), συγκεντρώνοντας 38 βαθμούς. Είχε 10 νίκες, 11 ισοπαλίες και 13 ήττες, με τέρματα 42-46 και τον κόσμο να πνέει τα μένεα κατά του Βουλινού, ενώ προς το τέλος συσπειρωθήκαμε για να βοηθήσουμε την ομάδα να αποφύγει τα χειρότερα ...

* Εκείνη τη χρονιά είχαμε τη μεγαλύτερη παρέλαση προπονητών από τον πάγκο μας που ήταν κυριολεκτικά ηλεκτρικός!

Ξεκίνησε ο Άρι Χάαν (5 ματς) και ακολούθησαν οι: Σαράφης (6 ματς), Κοκότοβιτς (8 ματς), Μπέλλης (9 ματς), Μπένγκτσον (6 ματς). Μιλάμε για απίστευτη κατάσταση με τους προπονητές να αλλάζουν σαν τα πουκάμισα!