27 Οκτωβρίου 2018

Ήττα στην Πάτρα τη σεζόν 1996-1997

Σαν σήμερα στις 27/10/1996, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας την Παναχαϊκή σε παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1996-1997...

Ο Δικέφαλος με τον Σουηδό τεχνικό Γκίντερ Μπένγκτσον στον πάγκο του, μπροστά σε περισσότερους από 5.000 θεατές (4.460 τα εισιτήρια), γνώρισε την ήττα με 2-0, με γκολ που σημείωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Ηλίας Σαββίδης, ένα σε κάθε ημίχρονο.

Ο επιθετικός της πατρινής ομάδας άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό για να γίνει το τελικό 2-0 στο 58' και πάλι από τον Σαββίδη, με κεφαλιά αυτή τη φορά, την οποία δεν μπόρεσε να αποτρέψει ο Νίκος Μιχόπουλος.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει στο τελευταίο μισάωρο της αναμέτρησης, όμως η αποβολή του Αντρέι Τσερνίσοφ στο 77ο λεπτό, όταν είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή Ηλιάδη, ψαλίδισε σημαντικά τις όποιες ελπίδες είχαμε για να πάρουμε κάτι από το παιχνίδι!

Παναχαϊκή: Καρασάββας, Αργυρόπουλος, Χάτζι (72' Κομιανός), Ρούσσος, Σαμαράς (5' Ευθυμιάδης), Καρίμποφ, Κυριακόπουλος, Σαββίδης (83' Παλαπάνης), Συρίγος, Κλάιχ, Βαΐτσης.

ΠΑΟΚ: Μιχόπουλος, Καπετανόπουλος, Αλεξίου, Τσερνίσοφ, Χάβος (46' Ζαφειρίου), Κατσούρης, Τασιόπουλος, Τουρσουνίδης (68' Αναστασιάδης), Ζαγοράκης, Ντιμκόφσκι (59' Ζουμπούλης), Βρύζας.

* Τη σεζόν 1996-1997 ο ΠΑΟΚ τερμάτισε στην 4η θέση και πήρε ευρωπαϊκό εισιτήριο, αφήνοντας εκτός τον Παναθηναϊκό, η ομάδα μας συγκέντρωσε 66 βαθμούς (όσους και ο 3ος ΟΦΗ), με τέρματα 53-28. Είχε 19 νίκες, 9 ισοπαλίες και 6 ήττες.

* Στον πάγκο του Δικεφάλου βρέθηκε αρχικά ο Γκίντερ Μπένγκτσον για 10 παιχνίδια (3 νίκες, 4 ισοπαλίες, 3 ήττες), ακολούθησε ο Αρχοντίδης για 9 παιχνίδια (3 νίκες, 4 ισοπαλίες, 2 ήττες), για να ακολουθήσει ο Άγγελος Αναστασιάδης και ο ΠΑΟΚ να πάει τρένο στο υπόλοιπο τις σεζόν, σημειώνοντας σε 15 αγώνες, 13 νίκες, 1 ισοπαλία και μόλις 1 ήττα!

* Στην αρχική εικόνα, μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1996-1997.