04 Σεπτεμβρίου 2017

Εξάρα με σερβικές υπογραφές (2000)

Σαν σήμερα στις 4/9/2000, ο ΠΑΟΚ, αντιμετώπισε εντός έδρας την ομάδα των Αμπελοκήπων, για την 7η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του κυπέλλου Ελλάδας, της περιόδου 2000-2001...

Το παιχνίδι έγινε στο γήπεδο της Επανομής "Νίκος Σαράφης" παρουσία περίπου 1.000 θεατών (570 τα εισιτήρια) και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ο Δικέφαλος έπαιξε εξαιρετικά, με τους παίκτες μας να κάνουν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο, σκοράροντας πέντε τέρματα στο πρώτο 45λεπτο και ένα ακόμη στο 57' με τον Καφέ.
Ο χορός των γκολ άνοιξε στο 1' με τον Μπράτιτς με ασύλληπτο μακρινό σουτ, ακολούθησαν δύο γκολ του Σπάσιτς στο 25' (ατομική προσπάθεια) και στο 35' (διαγώνιο σουτ), για να έρθει και πάλι ο Μπράτιτς με βολίδα να σημειώσει το 4-0 στο 40'.

Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Ναλιτζής έγραψε το 5-0 με ανάποδο ιδιαίτερα θεαματικό σουτ, σκορ με το οποίο οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια...
Ο Σλάνταν Σπάσιτς πανηγυρίζει ένα από τα δύο όμορφα γκολ που σημείωσε...

Ο εξαιρετικός ρυθμός των παικτών του Ντούσαν Μπάγεβιτς συνεχίστηκε ως το 60', με τον Παντελή Καφέ να σημειώνει το 6-1 στο 57' με δυνατό σουτ μετά από μπαλιά του Καμπς.

Τέσσερα λεπτά νωρίτερα ο Ραντόικοβιτς είχε σημειώσει το γκολ της τιμής με κεφαλιά, για τους φιλοξενούμενους... Το ίδιο σκορ είχε και η πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων που είχε γίνει στις 10/8, με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί με 1-6!
Ο Πατρίτσιο Καμπς σε μια προσπάθειά του...

ΠΑΟΚ:
Σαµοτούλσκι (46' Παπαδόπουλος), Βενετίδης, Κατσαµπής, Μπράτιτς, Σπάσιτς (46' Καφές), Βρύζας (63' Καραδήµος), Καµπς, Ναλιτζής, Χασιώτης, Ουντέζε, Τετράτζε.

Αμπελόκηποι: Κασαπίδης, Παυλίδης, Τσιλιγκερίδης, Ντάρτζαλης, Ράντισιτς (46' Ευσταθιάδης), Μίσκος (63' Πουλουτίδης), Χαραλαµπίδης, Κουτσελίνης, Ντότσης, Μωϋσίδης, Ραντόικοβιτς (79' Κωνσταντινίδης).
Δηλώσεις Μπάγεβιτς: "Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν σοβαροί και αποτελεσματικοί. Είχαμε καλές στιγμές παίξαμε καλά και πετύχαμε πέντε ωραία γκολ. Από την εμφάνισή μας στο διάστημα αυτό έμεινα ευχαριστημένος. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, μετά το 60', φανήκαμε αδιάφοροι, ίσως και λίγο κουρασμένοι και κάναμε τα εύκολα δύσκολα.

Για ορισμένους παίκτες μου υπάρχουν κάποιες δικαιολογίες, αλλά σε γενικές γραμμές χαλαρώσαμε περισσότερο από όσο θα έπρεπε. Θα είμαστε έτοιμοι για το ευρωπαϊκό παιχνίδι με την Μπεϊτάρ, έχουμε αρκετές μέρες μπροστά μας για να διορθώσουμε κάποια πράγματα, ενώ ο Περσίας θα πάει ξανά στο Ισραήλ να παρακολουθήσει τον αντίπαλό μας.

Κλείσαμε το φιλικό με την Περούτζια, γιατί πρέπει επιτέλους να παίξουμε με μια δυνατή ομάδα! Έτσι όπως είναι το Κύπελλο φέτος δεν μας έχει βοηθήσει να δοκιμάσουμε την ομάδα κόντρα σε έναν ισχυρό αντίπαλο".

* Το παρόν στο γήπεδο έδωσε και ο κατάσκοπος της Μπεϊτάρ, Ναΐμ Φέλιξ, ο οποίος μετά το παιχνίδι αρκέστηκε αν πει πως δεν μπορεί να πει τίποτε αν δε μιλήσει πρώτα με τον προπονητή της ομάδας, Έλι Γκούντμαν.

* Στην 59η διοργάνωση του κυπέλλου Ελλάδας 2000-01 μετείχαν συνολικά 50 σωματεία (16 Α΄ Εθνικής, 16 της Β΄ και 18 Γ΄ κατηγορίας) και διεξήχθη σε 5 γύρους, συμπεριλαμβανομένου του τελικού. Στην προκριματική φάση υπήρξαν 8 όμιλοι των 6 ομάδων, ενώ 2 ομάδες προκρίθηκαν χωρίς αγώνες.

* Για πρώτη φορά καθιερώθηκε οι αγώνες της πρώτης φάσης να είναι διπλοί, πράγμα που σήμαινε ότι κάθε ομάδα έδωσε από 10 αγώνες.

Μάλιστα, επειδή οι αγώνες ξεκίνησαν πολύ νωρίς, κατά τη διάρκεια όπου οι ομάδες θα έπρεπε να δίνουν φιλικούς αγώνες προετοιμασίας, επετράπη κατά τους 5 πρώτους αγώνες ένα μάξιμουμ 7 αλλαγών για κάθε προπονητή, πράγμα πρωτόγνωρο στην Ελλάδα, πιθανότατα και διεθνώς, για αγώνες επίσημης διοργάνωσης.

* Κατά τη συνέχειά της υπήρξαν για τους φιλάθλους πολύ ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις, καθώς διασταυρώθηκαν οι πλέον δημοφιλείς σύλλογοι της χώρας στα 4 από τα 6 ζευγάρια που συνθέτουν τα –αποκαλούμενα ως– σημαντικότερα ελληνικά ντέρμπι και επιπρόσθετα, με εξαίρεση τον τελικό, σε διπλές συναντήσεις.

* Ο ΠΑΟΚ με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς στον πάγκο του στέφθηκε εκείνη τη χρονιά κυπελλούχος Ελλάδας.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων του:

Α' γύρος φάση ομίλων

1η αγωνιστική: ΠΑΟΚ - Ατρόμητος 1-0 (80' Φρούσος).
2η αγωνιστική: Αμπελόκηποι 1-6 (50' Μίσκος – 2', 45' Καμπς, 9' Αμπονσά, 24' Ναλιτζής, 39' Γεωργιάδης, 78' Οκκάς).
3η αγωνιστική: Καβάλα - ΠΑΟΚ 1-5 (9' Άγγος αυτογκόλ, 34' Καμπς, 37' Κατσαμπής αυτογκόλ, 60' Κατσαμπής, 74' και 90' Φρούσος).
4η αγωνιστική: ΠΑΟΚ - Παναχαϊκή 2-0 (3' Οκκάς, 86' Βρύζας).
5η αγωνιστική: Ναυπακτιακός Αστέρας - ΠΑΟΚ 3-3 (39' Λουκόπουλος, 64' Σαμλίδης, 81' Κυπαρίσσης– 6' Σπάσιτς, 60',70' Ναλιτζής).
6η αγωνιστική: Ατρόμητος - ΠΑΟΚ 1-2 (56' Βαϊρουά – 11', 81' Ναλιτζής).
7η αγωνιστική: ΠΑΟΚ - Αμπελόκηποι 6-1 (1', 40' Μπράτιτς, 25', 35' Σπάσιτς, 45' Ναλιτζής, 57' Καφές – 53' Ραντόικοβιτς).
8η αγωνιστική: ΠΑΟΚ - Καβάλα 3-1 (4', 70' Φρούσος, 49' Ορφανός – 73' Αθανασιάδης).
9η αγωνιστική: Παναχαϊκή - ΠΑΟΚ 2-3 (16' Νατροσβίλι, 76' Βούκσεβιτς – 31' Κατσαμπής, 38' Καμπς, 79' Σπάσιτς).
10η αγωνιστική: ΠΑΟΚ - Ναυπακτιακός Αστέρας 4-0 (32', 73', 81' Φρούσος, 47' Καμπς).

Ο Δικέφαλος τερμάτισε πρώτος στον 4ο όμιλο, συγκεντρώνοντας 28 βαθμούς (με μόλις μία ισοπαλία) και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση. Το δεύτερο εισιτήριο το πήρε η Παναχαϊκή... Ο Δικέφαλος σημείωσε 35 γκολ και δέχτηκε 10.