11 Ιανουαρίου 2023

Φιλική πεντάρα με τέσσερα γκολ του Νιμανί (2012)

Σαν σήμερα στις 11/1/2012, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι στη Νέα Μεσήμβρια τον Απόλλωνα Πόντου, επικρατώντας με 5-1 ...

Στα αξιομνημόνευτα της αναμέτρησης τα 4 γκολ που σημείωσε ο Νιμανί ...

Aσφαλώς ήταν πολύ νωρίς για συμπεράσματα, καθώς ο αντίπαλος δεν ήταν ιδιαίτερα αξιόλογο μέγεθος, όμως η εικόνα του Γάλλου επιθετικού ήταν σίγουρα ενθαρρυντική. Στους μήνες πάντως που ακολούθησαν ο Νιμανί δεν έπεισε και αποτέλεσε παρελθόν από τον ΠΑΟΚ.

Καλή παρουσία είχαν επίσης ο Κίτσιου και ο Ρομπέρ.

Οι αρχικές συνθέσεις:

ΠΑΟΚ:
Κρέσιτς, Αποστολόπουλος, Μπαλάφας, Στάμου, Κατσικάς, Σταφυλίδης, Τσουκαλάς, Νιμανί, Ρομπέρ, Γιάννου και Κίτσιου. Έπαιξαν ακόμα οι: Καραμπάς, Κιοσε, Παπαδόπουλος

Απόλλων Πόντου: Μπαντής, Σαββαϊδης, Σακκάς, Σάλιβαν, Καραντασιάδης, Καραπατσακίδης, Πιτέλης, Λιόνης, Χάτζι, Μωυσιάδης, Πλατάκης.

Στιγμές από την αναμέτρηση:

2
ο λεπτό: Ο ΠΑΟΚ ανοίγει το σκορ με τον Κίτσιου. Προηγήθηκε συνεργασία των Νιμανί - Γιάννου και πάσα του πρώτου στον σκόρερ.

15
ο λεπτό: Κόρνερ από τον Ρομπέρ, με το Νιμανί να παίρνει την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε και στη συνέχεια στο ριμπάουντ ο Γάλλος έπιασε γυριστό σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

19ο λεπτό: ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ. Ύστερα από σέντρα του Αποστολόπουλου από τα δεξιά,ο Νιμανί από το ύψος της μικρής περιοχής με καρφωτή κεφαλιά, κάνει το 2-0.

*Μετά το γκολ, ο Νιμανί πέρασε στην κορυφή της επίθεσης και ο Γιάννου πέρασε αριστερά.

28ο λεπτό: Γκολ για τον Απόλλωνα.Ο Λιόνης από αριστερά πλάσαρε σωστά τον Κρέσιτς και μείωσε για τον Απόλλωνα σε 2-1.

30ό λεπτό: Σουτ του Κίτσιου, μπλοκάρει ο Μπαντής.

Τέλος του πρώτου τριαντάλεπτου.

2
ο τριαντάλεπτο

Άσχημες οι καιρικές συνθήκες στη Ν. Μεσήμβρια, καθώς επικρατούν δυνατός αέρας και αρκετό κρύο.

Μία αλλαγή για τον Μπόλονι, με τον Παπαδόπουλο στη θέση του Στάμου.

30
ό λεπτό: Ο Κρέσιτς αποκρούει σουτ του Λεπτοκαρύδη.

40
ό λεπτό: ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ με τον Νιμανί, που δέχτηκε πάσα του Τσουκαλά και με σουτ έγραψε το 3-1.

43
ο λεπτό: Τρίτο γκολ για τον Νιμανί που πήρε την μπάλα από αμυντικό και με σουτ την έστειλε στα δίχτυα.

44
ό λεπτό: Πάλι ο Νιμανί σκοράρει και γράφει το 5-1!!! Προηγήθηκε κόρνερ του Ρομπέρ, και ο Γάλλος με κεφαλιά σκοράρει και πάλι...

45
ο λεπτό: Σέντρα του Ρομπέρ, κεφαλιά του Νιμανί, η μπάλα περνάει, ελάχιστα άουτ.

46
ο λεπτό: Κιοσε στη θέση του Μπαλάφα.

48
ο λεπτό: Καραμπάς στη θέση του Αποστολόπουλου.

50
ό λεπτό: Ο Κατσικάς από κοντά έκανε την προβολή, μετά από καλοτραβηγμένο κόρνερ του Ρομπέρ, όμως μπλόκαρε δύσκολα ο τερματοφύλακας.

54
ο λεπτό: Ο Νιμανί πιάνει δυνατό συρτό σουτ πάνω στην κίνηση, αλλά ο τερματοφύλακας έδιωξε με τα πόδια.

Ολοκληρώθηκε το ματς, καθώς λόγω των καιρικών συνθηκών αποφασίστηκε να μην υπάρξει τρίτο τριαντάλεπτο.