12 Σεπτεμβρίου 2020

Φιλικό διπλό στον Πολύγυρο για τις ρεζέρβες (1971)

Σαν σήμερα στις 12/9/1971, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας, σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας ενόψει της σεζόν 1971-1972, τη Νίκη Πολυγύρου, μια εβδομάδα πριν το παιχνίδι πρωταθλήματος με την ΑΕΚ για την 1η αγωνιστική …

Ο Δικέφαλος πήρε τη νίκη με 0-2, έχοντας στη σύνθεσή του αμειβόμενους και ερασιτέχνες παίκτες, χωρίς πάντως να φτάσει σε υψηλά επίπεδα απόδοσης.

Μετά από ένα ισόπαλο με 0-0 πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο 48’ με τον Παπαχρηστούδη και δύο λεπτά αργότερα (50') ο Τσοτσόλης διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Κορυφαίοι από πλευράς ΠΑΟΚ οι Καλλιφούλης, Κόπανος, Δασκαλάκης και από τη Νίκη οι Κουλακιώτης, Κόκκαλης, Μπόλκας.

Νίκη: Στεργιάδης (46’ Τουλινός), Κουλακιώτης, Ζάκης (50’ Οικονομίδης), Ηλιάδης, Μπόλκας, Καραμυτηλιός, Κορέντης (60’ Σερδάρης), Αγαθάκης, Καρράς, Σερδάρης (25’ Κόκκαλης ΙΙ), Χατζηπαππάς (60’ Κόκκαλης Ι).

ΠΑΟΚ: Χριστοδούλου, Παπαχρηστούδης, Καλλιφούλης, Μαυρίδης, Βέργος, Μπαρμπούτης, Κόπανος, Παπαδημητρίου, Τσακιρόπουλος, Δασκαλάκης, Τσοτσόλης.

* Τα φιλικά του ΠΑΟΚ εκείνη την περίοδο, μέχρι την έναρξη του πρωταθλήματος (19/9).

03/09/1971: ΠΑΟΚ Ουνιβερσιτά Κατόλικα 4-0
05/09/1971: ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 0-0 (8-7 στα πέναλτι για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ, 5η θέση)
07/09/1971: ΠΑΟΚ – Νασιονάλ Μοντεβιδέο 1-1
09/09/1971: ΑΕΛ – ΠΑΟΚ 2-0
12/09/1971: Νίκη Πολυγύρου – ΠΑΟΚ 0-2
15/09/1971: ΠΑΣ Γιάννινα – ΠΑΟΚ 2-0
23/09/1971: ΠΑΟΚ – Μακεδονικός 3-4

* Στην αρχική εικόνα, μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1971-1972.