05 Αυγούστου 2020

Χορταστικό θέαμα στο φιλικό με τον Πανσερραϊκό (1989)

Σαν σήμερα στις 5/8/1989, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι στο πλαίσιο της προετοιμασίας του, εκτός έδρας τον Πανσερραϊκό …

Ο Δικέφαλος με τον Ολλανδό τεχνικό Ρομπ Γιάκομπς στον πάγκο του αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2, σε ένα ενδιαφέρον από πλευράς θεάματος και διακύμανσης του σκορ παιχνίδι.

Ο Καρασαββίδης στο 22’ έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, για να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 40’ για τους γηπεδούχους ο Χατζηιωαννίδης.

Με αυτό το σκορ πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή Μασσούρα.

Στο 51’ ο Καράμπελας έδωσε το προβάδισα στον Πανσερραϊκό, για να διαμορφωθεί το τελικό 2-2 στο 70’, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιώργου Σκαρτάδου.

Τα φιλικά του ΠΑΟΚ εκείνο το καλοκαίρι …

* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 1989 - 1990 είχε από την αρχή ως το τέλος στον πάγκο του τον Ρομπ Γιάκομπς, τερματίζοντας στην 3
η θέση. Συγκέντρωσε 46 βαθμούς έχοντας 19 νίκες - 8 ισοπαλίες - 7 ήττες, με τέρματα 49-26.

* Στην αρχική photo, οι παίκτες που αποτελούσαν το ρόστερ του ΠΑΟΚ την περίοδο 1989-1990.