19 Αυγούστου 2020

Ντόρτι επί του Βόλου με Σταυρίδη για το ΟΠΑΠ (1973)

Σαν σήμερα στις 19/8/1973, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα τον Ολυμπιακό Βόλου, σε παιχνίδι του θερινού πρωταθλήματος ΟΠΑΠ εκείνης της περιόδου …

Ο Δικέφαλος πήρε τη νίκη επικρατώντας με 4-1, σε παιχνίδι στο οποίο έπαιξε επιθετικά από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, έχοντας απέναντί του ένα αντίπαλο που δεν κλείστηκε σε κανένα σημείο του αγώνα.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 3’ ο Σταυρίδης, για να έρθει στο 18’ ο Μπατής να σημειώσει το 2-0, σκορ με το οποίο οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή Τριανταφυλλίδη.

Στην επανάληψη ο Σταυρίδης με δύο κεφαλιές στο 51’ και στο 57’, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στα επίπεδα του 4-0, για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι στο 66’, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζάμπα.

Κορυφαίοι από πλευράς ΠΑΟΚ οι Καλλιφούλης, Ασλανίδης, Λάζος, Μπατής, Τσακιρόπουλος και από την ομάδα του Βόλου οι Ζάμπας, Πασχαλίδης, Τσουκνίδας, Λιάκος.

ΠΑΟΚ: Σαββουλίδης, Βούλγαρης, Καλλιφούλης, Χατζηαντωνίου, Πέλλιος, Αναστασιάδης, Ασλανίδης (62’ Ορφανός), Μπατής, Σταυρίδης, Λάζος (70’ Τσακιρόπουλος), Παναγής.

Ολυμπιαός Βόλου: Γιωτόπουλος, Αλεξανδρής (30’ Σαρρής), Καϊμάκης, Σιγάλας, Ζάμπας, Πασχαλίδης, Τριχιάς, Τσουκνίδας, Σακαρίκος (81’ Καραΐσκος Ν.), Λιάκος, Σταμουλάκης.

*Αναλυτικά τα διεθνή φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας του ΠΑΟΚ το καλοκαίρι του 1973 ...

26/08/1973: ΠΑΟΚ - Νασιονάλ 2-2
29/08/1973: ΠΑΟΚ - Ντιναμό Βουκουρεσττίου 1-1
04/09/1973: Όφενμπαχ - ΠΑΟΚ 2-2
06/09/1973: V P 1900 - ΠΑΟΚ 1-3
07/09/1973: Κάσελ - ΠΑΟΚ 3-2
11/09/1973: ΠΑΟΚ - Όφενμπαχ 1-1