05 Ιουνίου 2020

Φιλική ισοπαλία με την αγγλική Όλνταμ Αθλέτικ (1973)

Σαν σήμερα στις 5/6/1973, ημέρα Δευτέρα, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα σε φιλικό παιχνίδι την αγγλική Όλνταμ Αθλέτικ (Oldham Athletic A.F.C.), ενώ το πρωτάθλημα της περιόδου 1972-1973 είχε ολοκληρωθεί και απέμεινε μόνο ο τελικός του Κυπέλλου (17/6) …

Το παιχνίδι έγινε υπό το φως των προβολέων, με τις ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο, διάστημα στο οποίο σημείωσαν η καθεμιά από ένα γκολ και η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-1.
Οι Άγγλοι προηγήθηκαν στο 37’ με τον Τζόουνς και με το σκορ στο 0-1 πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή Πιπέρια.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή και τελικά έφτασε στην ισοφάριση στο 83’ με τον Τσακιρόπουλο.

Οι παίκτες μας σημάδεψαν τρεις φορές τα δοκάρια του Ντζόιντ, με τον Παρίδη στο πρώτο ημίχρονο, τον Ασλανίδη στο 50’ και τον Σταυρίδη στο 53’.
Διακρίθηκαν από πλευράς ΠΑΟΚ οι Παρίδης, Λάζος, Μαντζουράκης, Αποστολίδης.

ΠΑΟΚ: Σαββουλίδης, Πέλλιος (46’ Καλλιφούλης), Τσιλιγκιρίδης, Λάζος, Παρίδης (46’ Σταυρίδης), Τσακιρόπουλος, Αποστολίδης, Κούδας (46’ Μαντζουράκης), Ασλανίδης (85’ Δημόπουλος).

Όλνταμ Αθλέτικ: Ντζόιντ, Έντουαρντς, Ολυιλτ, Χιγκς, Μακ Νηλ, Μάλβιν, Μακ Βίττι, Λέστερ, Τζόουνς, Νιουντ, Μάρφι.

* Η ομάδα που αντιμετώπισε ο ΠΑΟΚ εκείνη την ημέρα λεγόταν Ολνταμ Αθλέτικ (Oldham Athletic A.F.C.) και όχι Ολντεν όπως έγραφε ο τύπος της εποχής.
Περισσότερα για την αγγλική ομάδα της ευρύτερης περιοχής του Μάντσεστερ Oldham Athletic A.F.C. ΕΔΩ και ΕΔΩ.