25 Μαρτίου 2020

Πλήρωσε την αδιαφορία με αποκλεισμό (1960)

Σαν σήμερα στις 25/3/1960, 0 ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα τον Ηρακλή, σε παιχνίδι του Κυπέλλου Ελλάδας της περιόδου 1959-1960 …

Ο Δικέφαλος με τον Ζάρκο Μιχαήλοβιτς στον πάγκο του, γνώρισε την ήττα με 0-1 και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση, απογοητεύοντας τους οπαδούς του.

Νωχελικός, με παίκτες που έδειχναν να κάνουν αγγαρεία, απέναντι σε έναν αντίπαλο που είχε τέσσερις απουσίες, δέχθηκε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, στο 69’ από τον Χασεκίδη.

Με εξαίρεση τους μαχητικούς Νικολαΐδη, Γιαννέλο Ραπτόπουλο, οι υπόλοιποι παίκτες μας έδιναν την εντύπωση πως αδιαφορούσαν –ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο- πλήρως για το ματς!

Στο 17’ ο Κιουρτζής μετά από σέντρα του Σαλούστο σκόραρε, όμως ο Ιταλός διαιτητής Ντεμάρκι το ακύρωσε υποδεικνύοντας σε θέση οφ σάιντ τον σκόρερ.

Στο 29’ ο Τσίγκος από καλή θέση σούταρε στα χέρια του Καλντερμιτζίδη και δύο λεπτά αργότερα ο Λέανδρος έβγαλε τετ α τετ τον Κατηκαρίδη, όμως ο Χιώτης απέκρουσε το αδύναμο σουτ του παίκτη μας!

Το γκολ που έκρινε τη αναμέτρηση σημειώθηκε στο 69’ όταν μετά από σέντρα του Μπέλλη, επικράτησε σύγχυση στην άμυνά μας και ο Χασεκίδης που εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει στα τελευταία λεπτά, όμως ούτε ο Κατηκαρίδης ούτε ο Κιουρτζής βρήκαν τον στόχο στα μακρινά σουτ που επιχείρησαν.

ΠΑΟΚ: Καλντερμιτζίδης, Ραπτόπουλος, Κεμανίδης, Χασιώτης, Χαβανίδης, Γιαννέλος, Λέανδρος, Κιουρτζής, Κατηκαρίδης, Σαλούστο, Νικολαΐδης.

Ηρακλής: Χιώτης, Παπαθανασίου, Μπερεδήμας, Λιάρος, Ράμμος, Ιωαννίδης, Μπέλλης, Χασεκίδης, Ασβεστάς, Τσίγκος, Φάκας.

Στην αρχική εικόνα ο Χιώτης μπλοκάρει την μπάλα υπό το βλέμμα των Λέανδρου και Μπερεδήμα...