17 Ιανουαρίου 2019

Φιλική εντός έδρας συντριβή από την Παρτιζάν! (1953)

Σαν σήμερα στις 17/1/1953, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στο Συντριβάνι την Παρτιζάν Βελιγραδίου, σε φιλικό παιχνίδι και ενώ το πρωτάθλημα Θεσσαλονίκης ήταν σε εξέλιξη ...

Ο Δικέφαλος με τον Νίκο Πάγκαλο στον πάγκο του, σε ένα κατάμεστο από 10.000 θεατές γήπεδο, γνώρισε πολύ βαριά ήττα με 1-7, αν και ενισχύθηκε από την παρουσία τριών παικτών του Ηρακλή (Λέκκας, Σεραφείδης, Γεωργούσης)...

Εκπληκτική η απόδοση της Παρτιζάν από το 1ο λεπτό όταν ακούστηκε το σφύριγμα της έναρξης του παιχνιδιού από τον διαιτητή Ιωαννίδη, ως τη λήξη του.

Η λαοφιλής ομάδα από τη γειτονική χώρα κυριολεκτικά εντυπωσίασε με την απόδοσή της, επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά της! Το σκορ άνοιξε μόλις στο 4ο λεπτό, όταν ο Λαζάρεβιτς πάσαρε στον Βεσελίνοβιτς και αυτός με συρτό γωνιακό σουτ, παρά την προσπάθεια του Σαββίδη έγραψε το 0-1.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε με ισοφάριση στο 9', όταν Γεωργούσης έπιασε δυνατό σουτ το οποίο απέκρουσε ο Βούμαν για να έρθει στο 43' ο Βεσελίνοβιτς να κάνει το 0-2 μετά από συνδυασμό της επιθετικής γραμμής της Παρτιζάν!

Ο ίδιος παίκτης στο 49' με σουτ σημείωσε το 0-3 και 52' ο Ογλιάνοβιτς ανέβασε το σκορ στα επίπεδα του 0-4, με τον κόσμο να χειροκροτεί κάθε καλή προσπάθεια της Παρτιζάν!

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε το γκολ της τιμής στο 58' με τον Σεραφείδη ο οποίος είχε αντικαταστήσει στο ημίχρονο τον Παπαδάκη, όμως ο Μπόμπεκ στο 60', ο Ογλιάνοβιτς στο 62' και ο Μιχαήλοβιτς στο 82', διαμόρφωσαν το τελικό 1-7...

ΠΑΟΚ: Σαββίδης, Ιωαννίδης, Λέκκας, Καλογιάννης, Αγγελόπουλος, Χρυσάνθης, Κουντής, Γεντζής, Κουιρουκίδης, Παπαδάκης (Σεραφείδης), Γεωργούσης.

Παρτιζάν: Βούμαν, Λαζάρεβιτς, Τσόλιτς, Κολάκτοβιτς (Γιούριτς), Γιοβάνοβιτς, Ατανάσκοβιτς, Βάλοκ, Βεσελίνοβιτς, Μπόμπεκ, Ογλιάνοβιτς, Μιχαήλοβιτς.

Η Παρτιζάν εκείνο το διάστημα έδωσε σειρά φιλικών αγώνων με ελληνικές ομάδες. Δείτε τα αποτελέσματα...

06/01/1953: ΑΕΚ – Παρτιζάν 2-4
11/01/1953: Παναθηναϊκός – Παρτιζάν 0-1
13/01/1953: Ολυμπιακός – Παρτιζάν 1-3
17/01/1953: ΠΑΟΚ – Παρτιζάν 1-7
18/01/1953: Καβάλα – Παρτιζάν 3-13

Στη συνέχεια η ομάδα του Βελιγραδίου ταξίδεψε στην Αίγυπτο, όπου έδωσε φιλικά παιχνίδια με:

23/01/1953: Ζάμαλεκ – Παρτιζάν 2-2
25/01/1953: Σουέζ – Παρτιζάν 0-6
30/01/1953: Κάιρο – Παρτιζάν 1-4
01/02/1953: Αλεξάνδρεια – Παρτιζάν 1-4

Και επιστρέφοντας στο Βελιγράδι, έδωσε στις 04/02/1953 φιλικό με τον Ηρακλή επί του οποίου επικράτησε με 3-6.