25 Νοεμβρίου 2018

Ντόρτι με ... αιγυπτιακή υπογραφή! (1990)

Σαν σήμερα στις 25/11/1990, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα την Παναχαϊκή, σε παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1990-1991..

Ο Δικέφαλος με τον Ολλανδό τεχνικό Ρομπ Γιάκομπς στον πάγκο του, μπροστά σε περισσότερους από 6.000 θεατές (4.929 τα εισιτήρια), πήρε τη νίκη με 4-1, με τους τρεις Αιγύπτιους που αγωνιζόταν εκείνη τη σεζόν στην ομάδα μας, να βάζουν την υπογραφή τους στην αναμέτρηση!

Το σκορ άνοιξε στο 6ο μόλις λεπτό ο Στέφανος Μπορμπόκης, αλλά χρειάστηκε να φτάσουμε στο 50' για να πανηγυρίσουμε το 2-0 με σκόρερ τον Μαγκτί Τολμπά, που νίκησε τον ... Μίρτσο δίνοντας προβάδισμα νίκης στον ΠΑΟΚ.

Οι φιλοξενούμενοι σε μια από τις ελάχιστες επιθέσεις τους στο ματς, μείωσαν με τον Βαΐτση στο 58ο λεπτό, όμως τον τελευταίο λόγο στην αναμέτρηση τον είχαν οι αδερφοί Χασάν!

Πρώτα ο Ιμπραήμ στο 67' και στη συνέχεια ο Χοσάμ στο 74' διαμόρφωσαν το τελικό 4-1, δίνοντας έκταση στη νίκη του Δικεφάλου.

ΠΑΟΚ (Γιάκομπς): Τερζής, Ιμπραήμ Χασάν, Καραγεωργίου, Μαλιούφας, Μητσιμπόνας, Αλεξούλης, Λαγωνίδης, Μαγκντί Τολμπά (70' Πλίτσης), Τουρσουνίδης (80' Τουρσουνίδης), Μπορμπόκης, Χοσάμ Χασάν.

Παναχαϊκή (Μιχαλόπουλος): Μίρτσος, Ανδριόπουλος, Γκένας, Πάνα (46' Κυριακόπουλος), Βόσδου, Ζερδεβάς, Μαζέρου, Αντωνίου, Πιας (26' Γκρίλλας), Όττιτζι,Βαΐτσης.

* Τη σεζόν 1990-1991 ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τον Ολλανδό Ρομπ Γιάκομπς στον πάγκο του για 12 ματς (6 νίκες - 2 ισοπαλίες - 4 ήττες) και στη συνέχεια μετά την απομάκρυνσή του τον διαδέχτηκαν οι Τερζανίδης - Μιχαηλίδης 22 αγώνες (10 νίκες - 7 ισοπαλίες - 5 ήττες).

* Ο Δικέφαλος τερμάτισε στην 4η θέση με 38 βαθμούς και έναν μηδενισμό λόγω της αποχώρησής του από το ΟΑΚΑ στο ματς με τον Παναθηναϊκό, με τέρματα 56-39.

* Στην αρχική εικόνα διακρίνεται το ρόστερ του ΠΑΟΚ της περιόδου 1990-1991.