19 Ιουλίου 2017

Μια νίκη επί της Γαλατά που άφησε υποσχέσεις (1998)

Σαν σήμερα στις 19/7/1998 ο ΠΑΟΚ, κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας του στη Γερμανία, έδωσε ένα σημαντικό φιλικό παιχνίδι, με αντίπαλο τη Γαλατασαράι ...

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στο Μανχάιμ την τουρκική ομάδα και μετά από εξαιρετική εμφάνιση την κέρδισε με 2-0, σε παιχνίδι που έγινε παρουσία 5.000 θεατών εκ των οποίων οι 1.000 ήταν Έλληνες!

Οι παίκτες του Όλεγκ Μπλαχίν, στο σημαντικότερο φιλικό εκείνου του καλοκαιριού, έπιασαν μια εκπληκτική απόδοση, προκαλώντας ντελίριο ενθουσιασμού στους οπαδούς που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Ο κόσμος μάλιστα μετά τη λήξη του παιχνιδιού, όχι μόνο πανηγύρισε έξαλλα, αλλά ξεχύθηκε (!) στους δρόμους της γερμανικής πόλης, ενώ με τη λήξη της αναμέτρησης οι παίκτες μας καταχειροκροτήθηκαν και από τους πολλούς Τούρκους που είδαν το ματς!
Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο σκορ στο 23
ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κώστα Φραντζέσκου, για να διαμορφωθεί το τελικό 2-0 στο 58' με ωραίο σουτ του Γιώργου Τουρσουνίδη από πλάγια θέση. Κορυφαίοι του Δικεφάλου οι Τουρσουνίδης, Κομίνχες, Κατσιαμπής, Ζαφειρίου, Φρατζέσκος.

ΠΑΟΚ:
Μιχόπουλος, Σαμαράς (46' Βελής), Καπετανόπουλος (46' Κουλακιώτης), Νάστος, Ζαφειρίου, Νάγκμπε (44' Κωνσταντινίδης), Κατσιαμπής, Ολιβάρες, Τουρσουνίδης (75' Κυριακίδης), Φρατζέσκος (70' Καφές), Βρύζας (46' Κομίνχες).

Γαλατασαράι: Ντελιγκμπαχί, Ακέλ, Κορτμάζ, Κερίμογλου, Ουνκέσε, Ερντέν, Σας, Καγιά, Ακτίς, Νετλόζογλου, Ουλσάς.

Αναλυτικά τα φιλικά του ΠΑΟΚ (επί γερμανικού εδάφους) εκείνο το καλοκαίρι:

18/7/1998: ΠΑΟΚ - Μπάγερν Λεβερκούζεν 1-1 (45λεπτο, το γκολ του ΠΑΟΚ πέτυχε ο Βρύζας στο 42' )
18/7/1998: ΠΑΟΚ - Κροάσια Ζάγκρεμπ 4-4 (45λεπτο, τα γκολ του ΠΑΟΚ πέτυχαν οι: Κατσιαμπής 5', Κωνσταντινίδης 8', Κομίνχες 13 και 16')
19/7/1998: ΠΑΟΚ - Γαλατασαράι 2-0 (Φρατζέσκος 23' - Τουρσουνίδης 58')
21/7/1998: ΠΑΟΚ - Βέντερχολ 2-1 (Καπετανόπουλος - Ολιβάρες)

* Στην αρχική εικόνα διακρίνεται ο Κώστας Φρατζέσκος σε μια προσπάθειά του στο φιλικό 45λεπτο παιχνίδι του ΠΑΟΚ με την Μπάγερν Λεβερκούζεν, που έγινε στις 18/7/1998 και τελείωσε ισόπαλο 1-1.