19 Μαρτίου 2020

Συγκλονιστικό ματς και 3-3 με τον Άρη το 1950 ...

Σαν σήμερα στις 19/3/1950, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στο Σιντριβάνι τον Άρη, σε παιχνίδι του Κυπέλλου Ελλάδας της περιόδου 1949-1950 …

Ο Δικέφαλος με τον Νίκο Πάγκαλο στον πάγκο του, μπροστά σε 10.000 θεατές, αναδείχθηκε ισόπαλος 3-3, αν και προηγήθηκε στο 25’ με 2-0 και στο 67’ με 3-1.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 2’ ο Τζινόπουλος με κοντινό βολέ, για να γίνει το 2-0 στο 25’ από τον Εμμανουηλίδη μετά από πάσα του Χατζηαντωνίου.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πού καλύτερος στο πρώτο μισό της αναμέτρησης και πήγε προηγούμενος με 2-0 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή Διαμαντόπουλου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στις αρχές της επανάληψης και στο 51’ ο Καζαντζής με κεφαλιά μετά από σέντρα του Κοΐδη, μείωσε σε 2-1.

Στο 67’, σε μια επίθεση του ΠΑΟΚ, μετά από άστοχη έξοδο του Βελλιάδη, ανάγκασε αμυντικό του να υποπέσει σε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μουρατίδης, κάνοντας το 3-1.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, κέρδισε πέναλτι ο Άρης, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Λιακόπουλος, σημειώνοντας το 3-2.

Το τελικό 3-3 διαμορφώθηκε στο 82’ από τον Κοΐδη, που εκμεταλλεύτηκε άστοχη έξοδο του Τσαβδαρίδη και από κοντά ισοφάρισε!

Ακολούθησε παράταση, στην οποία το σκορ δεν άλλαξε και σύμφωνα με τα όσα ίσχυαν τότε ο αγώνας θα επαναλαμβανόταν στο ίδιο γήπεδο, μια εβδομάδα αργότερα.

ΠΑΟΚ: Τσαβδαρίδης, Πατάκας, Αρβανίτης, Κουντής, Μουρατίδης, Ψωμάς, Εμμανουηλίδης, Βασιλειάδης, Τζινόπουλος, Παπαδάκης, Χατζηαντωνίου.

Άρης: Βελλιάδης, Κεσσίδης, Αμπραχαμιάν, Καυτατζής, Γρηγοριάδης, Ποζάνης, Κοΐδης, Λιακόπουλος, Καζαντζής, Χαλυβόπουλος.
* Στην παραπάνω εικόνα μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1949-1950.

Διακρίνονται όρθιοι από αριστερά: Χαραλαμπίδης (πρόεδρος), Γκόγκος, Εμμανουηλίδης, Λύκαρης, Παπαδάκης, Βασιλειάδης, Βίλλυ Σέβτσικ (προπονητής), Μουρατίδης.

Καθιστοί: Πατάκας, Γκολέμας, Τζινόπουλος, Αρβανίτης, Ψωμάς.