Διαβάστε τι έχει καταγραφεί "ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ" για την αγαπημένη μας ομάδα (Ενημερώνεται Καθημερινά)

28 Απριλίου 2018

"Έκλεψε" την ισοπαλία με Ζουμπούλη στο 91'

Σαν σήμερα στις 28/4/1996, ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε εκτός έδρας με την Καλαμάτα σε παιχνίδι της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1995-1996...

Ο Δικέφαλος με τον Σουηδό Γκίντερ Μπένγκτσον για πρώτη φορά εκείνη τη σεζόν στον πάγκο του, μπροστά σε περίπου 5.000 θεατές (4.025 τα εισιτήρια), αναδείχτηκε ισόπαλος με 1-1, ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις με τον Πάρη Ζουμπούλη!

Λίγες οι καλές φάσεις στο ματς, με τον Ζουμπούλη στο 25' να σημαδεύει το δοκάρι του Κοψαχείλη, στο 30' ο Τζόνσον να απαντάει με το σουτ του να περνάει άουτ.

Στο 40' η Καλαμάτα άνοιξε το σκορ. Η φάση ξεκίνησε από μπαλιά του Στυλιανόπουλου στον Τζόνσον και αυτός από κοντά νίκησε τον Μιχόπουλο, σημειώνοντας το 1-0.

Οι παίκτες διαμαρτυρήθηκαν εντονότατα τόσο στον διαιτητή Πούφλη όσο και τον βοηθό Μιχαηλίδη που δεν υπέδειξε το οφ σάιντ, όμως το μοναδικό κέρδος που απέφεραν οι διαμαρτυρίες ήταν η κίτρινη κάρτα στον ... Χάβο!
Ο ΠΑΟΚ έφτασε στην ισοφάριση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Γιόχανσον που μπήκε στο ματς σαν αλλαγή στο 80' στη θέση του Αντώνα, έβγαλε τη σέντρα και ο Ζουμπούλης με κεφαλιά νίκησε τον Κοψαχείλη παγώνοντας τους ντόπιους φιλάθλους!

Κορυφαίοι από πλευράς ΠΑΟΚ οι Ζουμπούλης, Ζαγοράκης, Χάβος και από τους γηπεδούχους οι Στυλιανόπουλος, Τζόνσον, Τζούμπα, Οφορίκουε

Καλαμάτα: Κοψαχείλης, Δέδες (69' Δερμιτζάκης), Σακελαρίου, Γκόλιας, Τζούμπα, Κωστούλας, Στυλιανόπουλος, Καραθανάσης (60' Οφορίκουε), Τεγκελίδης, Χάγκαν (88' Βαβίλης), Τζόνσον.

ΠΑΟΚ: Μιχόπουλος, Γιουκούδης, Χάβος, Ζαφειρίου, Αλεξίου, Τσαλουχίδης, Ζαγοράκης, Αναστασιάδης (67' Νόλης), Ζουμπούλης, Καπετανόπουλος, Αντώνας (80' Γιόχανσον).

Η βαθμολογία μετά τα παιχνίδια της 29ης αγωνιστικής.
* Τη σεζόν 1995-1996, ο ΠΑΟΚ τερμάτισε 14ος (!!!), συγκεντρώνοντας 38 βαθμούς. Είχε 10 νίκες, 11 ισοπαλίες και 13 ήττες, με τέρματα 42-46...

* Εκείνη τη χρονιά είχαμε τη μεγαλύτερη παρέλαση προπονητών από τον πάγκο μας! Ξεκίνησε ο Άρι Χάαν (5 ματς) και ακολούθησαν οι: Σαράφης (6 ματς), Κοκότοβιτς (8 ματς), Μπέλλης (9 ματς), Μπένγκτσον (6 ματς). Μιλάμε για απίστευτη κατάσταση με τους προπονητές να αλλάζουν σαν τα πουκάμισα!!!

* Στην αρχική εικόνα, το ρόστερ του ΠΑΟΚ της περιόδου 1995-1996.