14 Ιουλίου 2024

Φιλική ήττα από την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ (2024)

Σαν σήμερα στις 13/7/2024, στο τέταρτο φιλικό της προετοιμασίας του ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε επί ολλανδικού εδάφους, στο Χορστ, την βελγική Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ από την οποία έχασε με 1-2...

Ο ΠΑΟΚ παρουσίασε μια καλή εικόνα στο πρώτο μισό του παιχνιδιού, ήταν η ομάδα που πίεζε, έκλεψε μπάλες, έβγαζε ενέργεια και δημιούργησε φάσεις στην εστία του Μορίς.

Στο 26' δόθηκε πέναλτι για τον ΠΑΟΚ σε ανατροπή του Μπράντον, το οποίο μετέτρψε σε γκολ ο Σβαμπ, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα μας!

Σε παθητικό ρόλο η βελγική ομάδα το πρώτο 45λεπτο, θεατής ο Κοτάρσκι ως το 40', όταν χρειάστηκε να αποκρούσει σε κόρνερ το σουτ του Φρανσουά στην πρώτη επικίνδυνη φάση που δημιούργησε η Ουνιόν.

Στο 49' έγινε το 1-1 με τον Ντέιβις, μετά από γύρισμα του Ελ Χατζ, σε μια φάση στην οποία αδράνησε η άμυνα ...

Στο 66' σημειώθηκε το 1-2 με τον Καμπαγκού στην κόντρα και στο επόμενο λεπτό, χρειάστηκε η επέμβαση του Κοτάρσκι στο τετ α τετ του Καμπαγκού!

Στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, ο ΠΑΟΚ είχε 1-2 καλές στιγμές για να φτάσει σε ένα ακόμη γκολ, αλλά οι προσπάθειες των Εκόνγκ, Μπράντον και Σβαμπ δεν ήταν και οι καλύτερες δυνατές.