31 Αυγούστου 2023

Πήρε τη νίκη παιζόντας με "10" από νωρίς (2003)

Σαν σήμερα στις 31/8/2003, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα το Αιγάλεω, σε παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 2003-2004...

Ο Δικέφαλος με τον Άγγελο Αναστασιάδη στον πάγκο του, μπροστά σε 9.000 θεατές (7.368 τα εισιτήρια) πήρε τη νίκη με 2-0, χάρη σε γκολ που σημείωσαν ο Εγκωμίτης στο 24' με μακρινό σουτ και ο Σαλπιγγίδης στο 77' με κεφαλιά.

Στο 29' ο Τοχούρογλου βρήκε την μπάλα με το χέρι εκτός της μεγάλης του περιοχής και ο Δούρος του έδειξε την κόκκινη κάρτα (αρχική εικόνα), αφού συμβουλεύτηκε τον επόπτη Αλεξίου. Στο ματς πέρασε δύο λεπτά αργότερα ο Ηλίας Ατματσίδης, αντικαθιστώντας τον Σπάσιτς.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στο γήπεδο χωρίς να απειλήσουν σοβαρά την εστία μας, ενώ στο 67' το σουτ του Σαλπιγγίδη το απομάκρυνε o Αλεξόπουλος πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή της εστίας και ενώ ο Σιντιμπέ ήταν εξουδετερωμένος!

Δέκα λεπτά αργότερα ο Φουτσίνι εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Σαλπιγγίδης με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΠΑΟΚ:
Τοχούρογλου, Μάρκος, Κουτσόπουλος, Βόκολος, Ουντέζε, Εγκωμίτης (80' Χασιώτης), Καπαγιαννίδης (42' Βαγγελής), Φουτσίνι
, Σπάσιτς (31' Ατματσίδης), Γιασεμή, Σαλπιγγίδης.

Αιγάλεω: Σιντιμπέ, Παπουτσής (72' Μουστογιάννης), Αλεξόπουλος, Ψωμάς, Εντουσέι, Σκοπελίτης, Μουζούμπο (46' Νικολόπουλος), Φωτάκης, Μπάρκογλου (61' 'Αγγος), Χλωρός, Αγρίτης.

* O ΠΑΟΚ τη σεζόν 2003-2004 τερμάτισε στην 3η θέση με 60 βαθμούς και τέρματα 47-27. Στα 30 ματς που έδωσε για το πρωτάθλημα, σημείωσε 18 νίκες, 6 ισοπαλίες και 6 ήττες, έχοντας τον Άγγελο Αναστασιάδη στον πάγκο του.