05 Ιανουαρίου 2023

Αγχωτική πρόκριση επί του ΠΟ Ξηροκρήνης (1960)

Σαν σήμερα στις 5/1/1960, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε για το Κύπελλο Ελλάδας εκείνης της σεζόν τον ΠΟ Ξηροκρήνης, τον οποίον νίκη με 4-2...

Το παιχνίδι έγινε μπροστά σε λίγους θεατές και η φιλοξενούμενη ομάδα, παρά την ήττα της άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Ο ΠΑΟΚ αν και προηγήθηκε με 3-0, χάρη σε γκολ που σημείωσαν οι Κατηκαρίδης, Κιουρτζής και Λέανδρος, στη συνέχεια κατέβασε ταχύτητα και παραλίγο να το πληρώσει!

Ο ΠΟΞ μείωσε σε 3-1 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου και με την έναρξη της επανάληψης σε 3-2, μπαίνοντας για τα καλά στο παιχνίδι! Τη λύση για τον Δικέφαλο την έδωσε ο Χαβανίδης, διώχνοντας τα σύννεφα που είχαν αρχίσει να μαζεύονται πάνω από την (τότε) νεότευκτη Τούμπα.

Οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά αγωνίστηκαν με "10", λόγω τραυματισμού του παίκτη τους Δημητρόπουλου. Να σημειωθεί πως στο γήπεδο δεν υπήρχε γιατρός, κάτι που προκάλεσε αλγεινή εντύπωση στους θεατές. Ευτυχώς ο τραυματισμός δεν αποδείχτηκε ιδιαίτερα σοβαρός...