01 Σεπτεμβρίου 2022

Νίκη επί του Ηρακλή για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ (1968)

Σαν σήμερα στις 1/9/1968, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στην Τούμπα για το πρωτάθλημα του ΟΠΑΠ, τον Ηρακλή, τον οποίο νίκησε με 3-2...

Τον αγώνα παρακολούθησαν περίπου 7.000 θεατές (5.315 τα εισιτήρια και 153.535 οι εισπράξεις) και οι ομάδες -σε αντίθεση με ότι συνέβαινε στα ματς του πρωταθλήματος του ΟΠΑΠ- παρατάχτηκαν με κανονικές ενδεκάδες, ανεβάζοντας σίγουρα το ενδιαφέρον του κόσμου για το παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο σκορ στο 10' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λάζου, ένα πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Σεντελίδης ανατρέποντας τον Ασλανίδη. Στο 20' ο Παρίδης με σουτ σημείωσε το 2-0 και το επόμενο λεπτό ο Ηρακλής μείωσε με πέναλτι του Φυτίλη.

Ένα αυστηρό πέναλτι (χέρι του Μακρή), το οποίο καταλόγισε ο διαιτητής Ποιμενίδης. Στο 23' ο Λέανδρος μετά από βαθιά μπαλιά του Μακρή πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 3-1.

Το τελικό 3-2 διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με σουτ του Καλλιοντζή.

Κορυφαίοι από πλευράς ΠΑΟΚ οι Παρίδης, Σιάντσης, Πίρτσος και από τον Ηρακλή οι Φυτίλης, Ζαφειρίδης, Καλλιοντζής.

Ηρακλής: Δινόπουλος, Νικολούδης, Σεντελίδης, Μπατάκης, Καφετζής, Ζαφειρίδης, Κρητικός (Χατζηαγόρου), Φυτίλης, Κυπραίος, Καλλιοντζής.

ΠΑΟΚ: Πίρτσος, Μήτρακας, Φουντουκίδης, Θεοφανίδης, Μακρής, Σιάντσης, Μουρατίδης (Γιακουμής), Λέανδρος, Παρίδης, Ασλανίδης, Λάζος.

Δείτε την αναφορά της "Μακεδονίας" (φύλλο 17.234, στις 3/9/1968) στο παιχνίδι...