20 Σεπτεμβρίου 2022

Φιλική ισοπαλία με τον Ολυμπιακό (1959)

Σαν σήμερα στις 20/9/1959, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε σε φιλικό παιχνίδι στην Τούμπα, τον Ολυμπιακό ...

Αυτό ήταν το τελευταίο φιλικό παιχνίδι του προγράμματος των εγκαινίων της τότε νεότευκτης Τούμπας και έδωσαν το παρόν στις εξέδρες της, περισσότεροι από 18.000 θεατές!

Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον, συναρπαστικό και με πολλές καλές στιγμές κυρίως για τον ΠΑΟΚ. Όπως γράφτηκε στον Τύπο της εποχής: "Η ομάς του Ολυμπιακού, απέφυγε την ήττα χάρη στις ακροβατικές και απίθανες αποκρούσεις του διεθνούς τερματοφύλακα Σάββα Θεοδωρίδη, ο οποίος στα κυρίως τελευταία λεπτά, έσωσε την ομάδα του από αναπόφευκτα για οποιονδήποτε άλλον τερματοφύλακα, τέρματα".

Ο πρωταθλητής της προηγούμενης σεζόν Ολυμπιακός, ήταν καλώς μόνο στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα, όταν και έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, έχοντας κορυφαίο παίκτη του σε εκείνο το χρονικό σημείο τον Μπέμπη. Στο διάστημα αυτό οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τον Σιδέρη, ενώ νωρίτερα ο Κεμανίδης απομάκρυνε την μπάλα επί της γραμμής, πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα μας.

Μετά το 0-1, ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε το παιχνίδι και πήρε τον πλήρη έλεγχό του στην επανάληψη, όταν και ισοφάρισε με τον Λέανδρο! Ιδιαίτερα στο τελευταίο τέταρτο του παιχνιδιού, ο Δικέφαλος έκλεισε τον Ολυμπιακό στο μισό γήπεδο και δημιούργησε πολλές φάσεις για γκολ, με τον Σάββα Θεοδωρίδη να κλέβει την παράσταση, πραγματοποιώντας σωτήριες επεμβάσεις!

Στιγμές από το παιχνίδι:

5
ο λεπτό: Σουτ του Υφαντή στο δοκάρι.

14
ο λεπτό: Το σουτ του Σιδέρη κατευθύνθηκε προς τα δίχτυα μας με τον Πρόγιο εξουδετερωμένο, αλλά την τελευταία στιγμή απομάκρυνε την μπάλα ο Κεμανίδης, με εξαιρετική προσπάθεια.

18
ο λεπτό: Ο Κουιρουκίδης πάσαρε στον Κατηκαρίδη, το σουτ του τελευταίου από καλή θέση το απέκρουσε ο Θεοδωρίδης.

19
ο λεπτό: Ο Μπέμπης έβγαλε τη σέντρα και ο αμαρκάριστος Σιδέρης με καρφωτή κεφαλιά έκανα το 0-1.

24
ο λεπτό: Σέντρα ο Σιδέρης, κεφαλιά αμαρκάριστος ο Μπέμπης, άουτ.

26
ο λεπτό: Δυνατό σουτ του Κουιρουκίδη, πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Ολυμπιακού.

27
ο λεπτό: Ο Θεοδωρίδης επανέφερε λάθος την μπάλα, στη φάση μπήκε ο Κουιρουκίδης, ο οποίος σούταρε αμέσως, αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού με εντυπωσιακή προσπάθεια απέκρουσε, διορθώνοντας το λάθος του!

32
ο λεπτό: Δυνατό σουτ του Κιουρτζή, μπλόκαρε ο Θεοδωρίδης.

43
ο λεπτό: Βολίδα του Κουιρουκίδη, εκατοστά άουτ η μπάλα.

56
ο λεπτό: Ο Θεοδωρίδης δύσκολα απέκρουσε το δυνατό σουτ του Κατηκαρίδη.

64
ο λεπτό: Και πάλι ο Θεοδωρίδης πρωταγωνιστής, σταματώντας τα διαδοχικά σουτ των παικτών μας!

74
ο λεπτό: Ο Θεοδωρίδης έπεσε στα πόδια του Κιουρτζή και τον νίκησε στο τετ α τετ!

85
ο λεπτό: Μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε! Αρχικά ο Θεοδωρίδης απέκρουσε το σουτ του Κιουρτζή, η μπάλα κατέληξε στον Κουιρουκίδη ο οποίος απέφυγε τον Σούλη, έστρωσε την μπάλα στον Λέανδρο που με βολέ την έστειλε στα δίχτυα, παρά την προσπάθεια του Στεφανάκου.

89
ο λεπτό: Ο Κουιρουκίδης απέφυγε και πάλι τον Σούλη, εξαπέλυσε δυνατό σουτ, η μπάλα κατευθυνόταν προς το "Γ", αλλά ο Θεοδωρίδης με γροθιά και απίθανη εκτίναξη, κατάφερε να αποκρούσει!