04 Αυγούστου 2022

Φιλικό διπλό στην Ξάνθη (1989)

Σαν σήμερα στις 4/8/1989, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας σε φιλικό παιχνίδι την Ξάνθη, την οποία νίκησε με 2-1...

Μετά από ένα ισόπαλο πρώτο 45λεπτο, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 54' με τον Αδαμόπουλο, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στην ισοφάριση πέντε λεπτά αργότερα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σκαρτάδου.

Τη νίκη στον Δικέφαλο χάρισε στο 70' ο Σκαρτάδος από τα 11 μέτρα, μεταφράζοντας σε γκολ την υπόδειξη πέναλτι του διαιτητή Μιντιούρη.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Τερζής (86' Αργυρόπουλος), Μαυρέας (46' Όσβαλντ), Λιθοξόπουλος, Μητσιμπόνας, Μαλιούφας, Σκαρτάδος, Αλεξούλης, Καρασαββίδης (26' Λεοντιάδης), Λαγωνίδης, Σμολ, Αναστασιάδης.

Τα φιλικά του ΠΑΟΚ εκείνο το καλοκαίρι …

20/09/1989: Δρυμός – ΠΑΟΚ 0-6

* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 1989 - 1990 είχε από την αρχή ως το τέλος στον πάγκο του τον Ρομπ Γιάκομπς, τερματίζοντας στην 3η θέση. Συγκέντρωσε 46 βαθμούς έχοντας 19 νίκες - 8 ισοπαλίες - 7 ήττες, με τέρματα 49-26.

* Στην αρχική photo, οι παίκτες που αποτελούσαν το ρόστερ του ΠΑΟΚ την περίοδο 1989-1990.