21 Αυγούστου 2022

Ισοπαλία στο φιλικό με τον Παναθηναϊκό (1975)

Σαν σήμερα στις 21/8/1975, ο ΠΑΟΚ έδωσε φιλικό παιχνίδι στη Λεωφόρο, με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της προετοιμασίας, για τη χρονιά που έφερε το πρώτο πρωτάθλημα...

Το παιχνίδι είχε προγραμματιστεί για την προηγούμενη μέρα 20/8/1975 και ξεκίνησε μπροστά σε 14.000 θεατές, αλλά διακόπηκε στο 50' λόγω ισχυρότατης καλοκαιρινής καταιγίδας, με το σκορ να είναι 1-0 υπέρ των γηπεδούχων, σε έναν κάκιστο αγωνιστικό χώρο και αυτό, πριν ξεσπάσει η μπόρα.

Έτσι επαναλήφθηκε την επόμενη μέρα σαν σήμερα στις 21/8/1975 (ουσιαστικά ξεκίνησε από την αρχή).

Ο ΠΑΟΚ αυτή τη φορά εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένος σε ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι...

Ο Δικέφαλος έπαιξε μπαλάρα στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε στο 34' με τον Αναστασιάδη και έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Κούδα δύο λεπτά αργότερα (36')! Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 62' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βακάλη.

Κορυφαίοι για τον ΠΑΟΚ οι Αναστασιάδης, Κούδας, Αποστολίδης, Φούρτουλα.