21 Αυγούστου 2022

Νίκησε την ΑΕΚ στην πρόβα τζενεράλε (2005)

Σαν σήμερα στις 21/8/2005, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι την ΑΕΚ, στο πλαίσιο της πρόβας τζενεράλε του, ενόψει της σεζόν 2005-2006...

Ο Δικέφαλος του Βορρά, ήταν καλύτερος της αθηναϊκής ομάδας στην επανάληψη και έφτασε στη νίκη επικρατώντας με 2-0, μπροστά σε 15.000 θεατές.

Τα γκολ για τον ΠΑΟΚ τα σημείωσαν οι Feutchine (48') και Χριστοδουλόπουλος (75'). Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Χαραλάμπους εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα φάνηκε να περνάει τη γραμμή, όμως το σκορ δεν άνοιξε σε εκείνη τη φάση, καθώς βοηθός και διαιτητής έδειξαν "παίζετε".

Στο 26' ο Μάρτσιν Μίετσελ με ωραία ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή της ΑΕΚ, αλλά το πλασέ του άουτ.

To πρώτο γκολ για τον ΠΑΟΚ ήταν αποτέλεσμα μιας εντυπωσιακής ατομικής προσπάθειας του Καρυπίδη, ο οποίος στο τέλος με κάθετη πάσα έβγαλε τετ-α-τετ τον Feutchine που με πλασέ νίκησε τον Sorrentino.

Το δεύτερο γκολ πέτυχε μόλις 1 λεπτό μετά την είσοδό του στο γήπεδο ο Χριστοδουλόπουλος με κεφαλιά ψαράκι, μετά από σέντρα του Κωνσταντινίδη από αριστερά.

H ΠΑΕ ΠΑΟΚ πριν την έναρξη του αγώνα τίμησε τον Ολυμπιονίκη Πύρρο Δήμα, για την προσφορά του στον ελληνικό αθλητισμό.

ΠΑΟΚ:
Τοχούρογλου, Χαραλάμπους, Akyel, Megahed, Ζαγοράκης, Καρυπίδης, Μαλαδένης, Feutchine, Shikabala, Σαλπιγγίδης, Mieciel. Έπαιξαν ακόμη οι: Fernandes, Ζωγραφάκης, Βαγγελής, Εγκωμίτης, Ηλιάδης, Κωνσταντινίδης, Μπαλάφας, Χασιώτης, Χριστοδουλόπουλος.

AEK: Sorrentino, Κόντης, Μόρας, Αλεξόπουλος, Malbasa, Κατσουράνης, Ivic, Λυμπερόπουλος, Λάκης, Venglinskiy, Da Silva. Έπαιξαν ακόμη οι: Γεωργέας, Πλιάτσικας, Chanko, Soares, Κρασσάς, Σαπάνης.

Δηλώσεις:

Νίκος Καραγεωργίου: "Αυτό που μου άρεσε περισσότερο είναι ότι δεν δέχτηκε γκολ η ομάδα και δεν κινδυνέψαμε ιδιαίτερα".

Mahmoud Abdelrazek Hassan Fadlala Shikabala: "Χάρηκα πολύ για τη νίκη μας, πιστεύω πως φέτος η ομάδα θα πάει καλά. Σιγά σιγά προχωράμε".