14 Οκτωβρίου 2020

«Έβρεξε» γκολ στην επανάληψη (1994)

Σαν σήμερα στις 14/10/1994, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι στην Καλαμαριά τον Απόλλωνα Πόντου (Καλαμαριάς τότε) και ενώ το πρωτάθλημα της περιόδου 1994-1995 ήταν σε εξέλιξη, καθώς είχαν ήδη παιχτεί οι πέντε πρώτες αγωνιστικές του …

Ο Δικέφαλος με τον Ολλανδό τεχνικό Άρι Χάαν στον πάγκο του πήρε μια ευρεία σε έκταση νίκη, επικρατώντας με 2-6, σε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι, στο οποίο όλα τα γκολ σημειώθηκαν στην επανάληψη.

Κανείς δε φανταζόταν όταν ο διαιτητής Ναζίρης σφύριξε την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, ότι ΠΑΟΚ θα έφτανε σε μια τέτοια εξαιρετική επίδοση σκοραρίσματος!

Το σκορ άνοιξε στο 49’ ο Αλεξίου με κεφαλιά και τρία λεπτά αργότερα ο Ζουμπούλης σημείωσε το 2-0. Οι γηπεδούχοι με γκολ του Νόλη στο 54’΄και Γκέκα στο 75’ έφτασαν στην ισοφάριση, αλλά δεν χάρηκαν για πολύ.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο του παιχνιδιού και χάρη σε γκολ των Λαγωνίδη με πέναλτι στο 78’, Δερμιτζάκη με κεφαλιά στο 80’, Λαγωνίδη και πάλι με πέναλτι στο 85’ και Αναστασιάδη στο 90’, επικράτησε με 2-6!

Απόλλων:
Γκιτσιούδης (46' Τζιόλας), Δημητριάδης (60' Πετρόπουλος), Νάκου (65' Κάκογλου), Γρηγοριάδης, Τσουλουκίδης, Διγκόζης (68' Τανούσης), Γκέκας, Σαβίσεβιτς, Τόσιτς, Τσέκος (55' Δερμιτζόγλου), Νόλης (46' Καρυοφυλλίδης).

ΠΑΟΚ: Μιχόπουλος, Γιουκούδης, Καπετανόπουλος, Λαγωνίδης, Αλεξίου, Μιλάνκο (71' Ζαφειρίου), Ζαγοράκης (46' Χάβος), Τουρσουνίδης (46' Αναστασιάδης), Μπότσιεκ (46' Ζουμπούλης), Οικονομίδης, Καρασαββίδης (66' Δερμιτζάκης).

* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 1994-1995 είχε σε όλη διάρκειά της τον Ολλανδό τεχνικό Άρι Χάαν στον πάγκο του (σπάνια περίπτωση).

* Η ομάδα τερμάτισε στην 3η θέση, έχοντας 20 νίκες, 5 ισοπαλίες, 9 ήττες. Συγκέντρωσε 65 βαθμούς με τέρματα 55-29.

* Στην παραπάνω εικόνα μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1994-1995.