27 Σεπτεμβρίου 2020

Νίκη σε φιλικό με την Αναγέννηση Κολινδρού (1989)

Σαν στις 27/9/1989, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο του Πιερικού, την Αναγέννηση Κολινδρού και ενώ το πρωτάθλημα της περιόδου 1989-1990 ήταν σε εξέλιξη, καθώς είχαν παιχτεί οι δύο πρώτες αγωνιστικές …

Ο Δικέφαλος με τον Ολλανδό τεχνικό στον πάγκο του πήρε τη νίκη με 2-1, πιο δύσκολα από ότι θα περίμενε κάποιος.

Το σκορ άνοιξε στο 44’ ο Σμολ και με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 0-1 πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημίχρονο.

Με την έναρξη της επανάληψης, στο 47’, ο Παπαδόπουλος ισοφάρισε για την Αναγέννηση, για να διαμορφωθεί το τελικό 1-2 στο 70’ με γκολ του Πλίτση.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Τερζής (46' Αργυρόπουλος), Μαυρέας (46' Αλαβάντας), Πλίτσης, Μήτογλου, Λιθοξόπουλος, Παλάσκας, Βουτσιάς, Λαγωνίδης, Λεοντιάδης, Σμολ, Τουρσουνίδης.

Τα φιλικά του ΠΑΟΚ εκείνο το καλοκαίρι …

27/09/1989: Αναγέννηση Κολινδρού – ΠΑΟΚ 1-2

* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 1989 - 1990 είχε από την αρχή ως το τέλος στον πάγκο του τον Ρομπ Γιάκομπς, τερματίζοντας στην 3η θέση. Συγκέντρωσε 46 βαθμούς έχοντας 19 νίκες - 8 ισοπαλίες - 7 ήττες, με τέρματα 49-26.

* Στην αρχική photo, οι παίκτες που αποτελούσαν το ρόστερ του ΠΑΟΚ την περίοδο 1989-1990.