16 Αυγούστου 2020

"Καθάρισε" το φιλικό από το πρώτο 45λεπτο (1993)

Σαν σήμερα στις 16/8/1993, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας την Καβάλα, σε παιχνίδι προετοιμασίας ενόψει της σεζόν 1993-1994, που θα ξεκινούσε επίσημα σε τέσσερις μέρες (στις 20/8), με παιχνίδι πρωταθλήματος στον Βύρωνα …

Ο Δικέφαλος με τον Ουκρανό τεχνικό, Όλεγκ Μπλαχίν στον πάγκο του μπροστά σε 3.000 θεατές, πήρε τη νίκη με 0-3, σημειώνοντας όλα του τα τέρματα στο πρώτο ημίχρονο.

Το σκορ άνοιξε στο 19’ ο Δερμιτζάκης με σουτ κεραυνό, για να γίνει το 0-2 από τον Μπορμπόκη στο 27’ με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και δέκα λεπτά αργότερα ο Δερμιτζάκης και πάλι διαμόρφωσε το τελικό 0-3, με κεφαλιά - ψαράκι μετά από σέντρα του Αναστασιάδη.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά και το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή Χατζησταυρίδη βρήκε τον ΠΑΟΚ να δείχνει έτοιμος για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Όμως αυτό δεν επιβεβαιώθηκε στην πράξη, καθώς για την 1η αγωνιστική της περιόδου 1993-1994, ο ΠΑΟΚ γνώρισε πολύ βαριά ήττα με 4-0 στον Βύρωνα από τον Αθηναϊκό, μια ήττα - προάγγελος της μέτριας χρονιάς που θα ακολουθούσε!

Με την έναρξη της επανάληψης ο Μπορμπόκης είχε δοκάρι ενώ στο 24' ο διαιτητής δεν καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Καβάλας σε ανατροπή του Στεφανίδη από τον Αλεξίου.

Καβάλα: Τσούμιτς (46' Καραμπετάκης), Ιωσηφίδης, Αποστολίδης, Τσελεπής (46' Καδικιώτης), Ιγνατιάδης (63' Φιλιππόπουλος), Καραπιπέρης, Γιόσα, Μάλλιος, Στεφανίδης (68' Δανιηλίδης), Χρυσαλίδης (55' Χρυσοστομίδης), Μπαξεβάνογλου (46' Γκέκας).

ΠΑΟΚ: Πουρλιοτόπουλος (46' Μιχόπουλος), Παναγιβτίδης (46' Μαλιούφας), Γιοουκούδης, Ηλιάδης, Αλεξίου, Λαγωνίδης, Ζαγοράκης (75' Χάβος), Οικονομίδης (80' Πλίτσης), Αναστασιάδης, Μπορμπόκης (64' Αντώνας), Δερμιτζάκης.
Αναλυτικά τα φιλικά παιχνίδια του ΠΑΟΚ το καλοκαίρι του '93...

16/08/1993: Καβάλα – ΠΑΟΚ 0-3

* O ΠΑΟΚ εκείνη τη χρονιά τερμάτισε στην 5η θέση με 51 βαθμούς, έχοντας 14 νίκες, 9 ισοπαλίες, 11 ήττες και τέρματα 45-38.

* Η χρονιά ξεκίνησε με τον Όλεγκ Μπλαχίν στον πάγκο μας (26 ματς) και συνεχίστηκε με τον Σταύρο Σαράφη (8 παιχνίδια).