16 Αυγούστου 2020

Φιλική ισοπαλία στην Τούμπα με την Καστοριά (1975)

Σαν σήμερα στις 16/8/1975, ημέρα Σάββατο, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε σε φιλικό παιχνίδι στην Τούμπα την ομάδα της Καστοριάς, με το μυαλό όλων να είναι στα ματς με την Μπαρτσελόνα που θα γινόταν τον επόμενο μήνα …

Ο Δικέφαλος με τον Γκιούλα Λόραντ στον πάγκο του, μπροστά σε 10.000 θεατές, αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1, χωρίς να ικανοποιήσει.

Το σκορ άνοιξε στο 26’ ο Κούδας, για να ισοφαρίσει στο 40’ για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Αφεντουλίδης.
Με το σκορ στο 1-1 πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή Ιωαννίδη.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε στην επανάληψη να φτάσει σε ένα ακόμη τέρμα, όμως οι λίγες ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν δεν μετατράπηκαν σε κάποιο γκολ, με αποκορύφωμα μια προσπάθεια του Γκουερίνο η οποία σταμάτησε στο δοκάρι της Καστοριάς.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Ιωαννίδης, με βοηθούς τους Φιλιππιάδη, Χαιρόπουλο

ΠΑΟΚ: Φούρτουλα, Γούναρης, Μουρατίδης (30' Παρίδης), Ιωσηφίδης, Πέλλιος, Γκουερίνο, Κερμανίδης (64' Ορφανός), Σαράφης, Αποστολίδης, Κούδας, Ασλανίδης.

Καστοριά: Ερμείδης, Τσιλιγκιρίδης (53' Αποστολίδης), Θεοφιλόπουλος (46' Γίτσης), Αργυρός, Τσουλουκίδης, Παράσχος, Παπαδόπουλος (46' Κόπανος), Σιάντσης (46' Κεσίδης), Αλεξιάδης, Παπαβασιλείου, Αφεντουλίδης.

Τα φιλικά προετοιμασίας του ΠΑΟΚ μέχρι την έναρξη στις 5/10 του πρωταθλήματος της περιόδου 1975-1976 …

06/08/1975: Νίκη Βόλου – ΠΑΟΚ 0-2
16/08/1975: ΠΑΟΚ – Καστοριά 1-1
21/08/1975: Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-1
24/08/1975: ΠΑΟΚ – ΠΑΟΚ Κουφαλίων 4-0
31/08/1975: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-3
03/09/1975: ΠΑΟΚ – Καρδίτσα 4-0