22 Αυγούστου 2020

Νίκη με Πανσερραϊκό με 2 γκολ του Μπασμπανά (1990)

Σαν σήμερα στις 22/8/1990, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στο πλαίσιο της προετοιμασίας του σε φιλικό παιχνίδι στην Τούμπα, τον Πανσερραϊκό …

Ο Δικέφαλος με τον Ολλανδό τεχνικό Ρομπ Γιάκομπς στην πάγκο του, πήρε τη νίκη με 2-0, σημειώνοντας και τα δύο γκολ στην επανάληψη.

Σκόρερ και των δύο τερμάτων ήταν ο Σάκης Μπασμπανάς (στο 62’ και το 77'), με την ομάδα να ικανοποιεί με την αγωνιστική της εικόνα στην επανάληψη.

ΠΑΟΚ: Τερζής, Τουρσουνίδης, Μαλιούφας, Μήτογλου, Καραγεωργίου, Αλεξούλης (46' Πλίτσης), Μπορμπόκης, Λαγωνίδης, Μπασμπανάς, Αναστασιάδης, Αντωνόπουλος (59' Παλάσκας).

Πανσερραϊκός: Τσιάπος, Χάβος (46' Μαυρίδης), Αθανασιάδης (46' Πετράνοφ), Κωνσταντινίδης (46' Κιορπές), Αϊβαζίδης, Βάσος, Γκέκας, Καράμπελας (61' Τσακιρίδης), Αλιαγκιοζίδης, Σίγγας (66' Βουδαρίδης), Στόεφ (46' Πάτινιος).
Τα φιλικά του ΠΑΟΚ εκείνο το καλοκαίρι στην Ολλανδία ...

23/07/1990: Φίτεσε – ΠΑΟΚ 2-3
24/07/1990: Βάχεγκεμ – ΠΑΟΚ 1-2
29/07/1990: Εξελσιορ – ΠΑΟΚ 1-2
01/08/1990: Άλκμααρ – ΠΑΟΚ 3-1
04/08/1990: Ντόρντρεχτ – ΠΑΟΚ 3-6

Και η συνέχεια επί ελληνικού εδάφους ...

06/08/1990: ΠΑΟΚ – Ηρακλής 2-2
08/08/1990: ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 1-0
13/08/1990: ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 1-2
16/08/1990: ΠΑΟΚ – ΠΑΟ 1-0
19/08/1990: Ξάνθη – ΠΑΟΚ 1-1
22/08/1990: ΠΑΟΚ – Πανσερραϊκός 2-0

* Τη σεζόν 1990-1991 ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τον Ολλανδό Ρομπ Γιάκομπς στον πάγκο του για 12 ματς (6 νίκες - 2 ισοπαλίες - 4 ήττες) και στη συνέχεια μετά την απομάκρυνσή του τον διαδέχτηκαν οι Τερζανίδης - Μιχαηλίδης 22 αγώνες (10 νίκες - 7 ισοπαλίες - 5 ήττες).

* Ο Δικέφαλος τερμάτισε στην 4η θέση με 38 βαθμούς και έναν μηδενισμό λόγω της αποχώρησής του από το ΟΑΚΑ στο ματς με τον Παναθηναϊκό, με τέρματα 56-39.
* Στην παραπάνω εικόνα διακρίνεται το ρόστερ του ΠΑΟΚ της περιόδου 1990-1991.