13 Ιουλίου 2020

Συνέτριψε την ερασιτεχνική Zutphen (2009)

Σαν σήμερα στις 13/7/2009, ο ΠΑΟΚ έδωσε το τρίτο φιλικό παιχνίδι επί ολλανδικού εδάφους απέναντι στην ερασιτεχνική Zutphen. Ο Δικέφαλος επικράτησε εύκολα με 5-0, ενώ είχε και δοκάρι και ένα ακυρωμένο γκολ …

Αξιοσημείωτο τα πάρα πολλά κόρνερ που κέρδισε ο ΠΑΟΚ ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον αντίπαλο τερματοφύλακας Μπέργκιν να βρίσκεται σε πολύ καλή μέρα και εξουδετερώνει τις περισσότερες προσπάθειες των παιχτών μας.

Τα γκολ μπήκαν από το 30' μέχρι το 41' ενώ το σκορ έκλεισε ο Φιλομένο στο 80'.

Πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα, στην οποία αγωνίστηκαν οι Αποστολόπουλος - Καρασαλίδης - Καραντασιάδης, ενώ ο Αραμπατζής αγωνίστηκε ως αριστερό μπακ και τη θέση του πήρε ο Λίνο στο 61', ενώ δεξί χαφ ήταν ο Αμπουμπακαρί και στο 61' μπήκε ο Κονσεϊσάο.

Το παιχνίδι καρέ καρέ:

Στο 9′ κόρνερ του Κουτσιανικούλη, ο Αναστασάκος στο πρώτο δοκάρι έπιασε το γυριστό σουτ, απέκρουσε σε νέο κόρνερ ο Ολλανδός τερματοφύλακας.

Στο 14' κεφαλιά του Παπάζογλου διώχνει σε κόρνερ ο πορτιέρε των Ολλανδών , ενώ στην αντεπίθεση η ολλανδική ομάδα είχε δοκάρι με τον Μέγκερινγκ που σούταρε από καλή θέση, αλλά ο Κρέσιτς απέκρουσε αρχικά, στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε σε κόρνερ.

Στο 16΄ανατρέπεται ο Κουτσιανικούλης μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής δίνει συνέχεια στο ματς...

21' Σουτ του Ίβιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Ο Αμπουμπακαρί δεν κατάφερε να σκοράρει σε τετ α τετ και στο επόμενο λεπτό ο Κουτσιανικούλης από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ...

29' Ακυρώθηκε γκολ του Κουτσιανικούλη σαν off side.

30΄Ο Κουτσιανικούλης ανοίγει το σκορ μετά από προσπάθεια του Μπαλάφα την οποία απέκρουσε αρχικά ο τερματοφύλακας και στη συνέχεια ο Λαρισαίος παίρνοντας το "ριμπάουντ" σκόραρε...

31' Ο Αναστασάκος διπλάσιάζει το σκορ μετά από οργανωμένη προσπάθεια των παικτών της ομάδας μας.

34' Ο Κουτσιανικούλης εκτέλεσε φάουλ το οποίο απέκρουσε ο Ολλανδός τερματοφύλακας

36' Ο Μαλεζάς με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του πολύ δραστήριου Κουτσιανικούλη κάνει το 3-0.

39' Ο Αναστασάκος έπιασε καρφωτή κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

40' Φάουλ του Ίβιτς, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια...

41' Ο Παπάζογλου κάνει το 4-0 με δυνατό σουτ βολέ μετά από πολύ ωραία προσποίηση του Αμπουμπακάρι που με την κίνησή του ξεγέλασε τους αμυντικούς.

45' Δυνατό σουτ του Ίβιτς στέλνει την μπάλα μόλις άουτ.

46' Στη θέση του Ίβιτς ο Καραντασιάδης

Στο 51' στη θέση του Μαλεζά ο Βερόν και ο Μπαλάφας περνάει σέντερ μπακ

61' Καλό σουτ του Παπάζογλου, μόλις άουτ

61' Κονσεϊσάο - Φωτάκης - Σορλέν - Λίνο - Φιλομένο στη θέση των Αμπουμπακάρι - Αραμπατζή - Αποστολόπουλου - Αναστασάκου - Κουτσιανικούλη

68' Συνεχόμενα κόρνερ, με τον ΠΑΟΚ να έχει κερδίσει τέσσερα κόρνερ σε δύο λεπτά που περάσαν όμως ανεκμετάλλευτα

71' Σουτ του Κονσεϊσάο με το αριστερό, λίγα εκατοστά άουτ μετά από ωραίο συνδυασμό των παιχτών

73' Παντίδης στη θέση του Καρασαλίδη και Κουτζαβασίλης στη θέση του Κρέσιτς

76' Συνεχίζονται τα κόρνερ που κερδίζει ο ΠΑΟΚ και από τα αριστερά και από τα δεξιά χωρίς όμως να δημιουργείται η μεγάλη ευκαιρία

77' Μετά από κόρνερ του Κονσεϊσάο και πρώτη κεφαλιά του Μπαλάφα, ο Φιλομένο χάνει τεράστια ευκαιρία μέσα από τη μικρή περιοχή

80' Σκόρερ ο Φιλομένο με καρφωτή κεφαλιά και 5-0

82' Οριζόντιο δοκάρι με τον Φιλομένο, ενώ ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να παίζει μονότερμα τον αντίπαλο

85' Ωραία ανάπτυξη από τους παίχτες του ΠΑΟΚ με τον Φιλομένο να σουτάρει αλλά ο τερματοφύλακας να βγάζει και πάλι σε κόρνερ

90' Τελευταία μεγάλη ευκαιρία με τον Φιλομένο να σουτάρει και τη μπάλα να φεύγει άουτ