13 Μαρτίου 2020

Αποκλεισμός με ονοματεπώνυμο: Αντ. Γιουκούδης! (1996)

Σαν σήμερα στις 13/3/1996, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα τον Απόλλωνα Σμύρνης (Αθηνών τότε), στον επαναληπτικό ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας της περιόδου 1995-1996 …

Ο Δικέφαλος με τον Μιχάλη Μπέλλη πλέον στον πάγκο του, καθώς προηγήθηκαν μέσα στην ίδια σεζόν οι Χάαν, Σαράφης, Κοκότοβιτς (!), έχοντας πάρει πολύτιμη ισοπαλία με 1-1 στο πρώτο ματς, έδειχνε πως μπορεί να είναι φιναλίστ του τελικού!

Δυστυχώς όμως εκείνη τη μέρα, οι παίκτες μας φρόντισαν, για πολλοστή φορά μες  στη σεζόν, να απογοητεύσουν τον κόσμο που έφυγε πικραμένος και προβληματισμένος από το γήπεδο, την ώρα που οι λίγοι οπαδοί (καμιά 20αριά) των φιλοξενούμενων στη θύρα 8 πανηγύριζαν μια μεγάλη πρόκριση!

Το σκορ άνοιξε στο 24’ ο Κόλα με απευθείας εκτέλεση φάουλ και στο 41’ ο Γιουκούδης με πέναλτι ισοφάρισε. Αυτή πρέπει να ήταν η μοναδική καλή ενέργεια του σε όλο το ματς, καθώς στη συνέχεια αποδείχτηκε μοιραίος!

Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Κόλα εκτέλεσε φάουλ από παρόμοια θέση με αυτήν που πέτυχε το γκολ, όμως αυτή τη φορά ο Μιχόπουλος σε ετοιμότητα μπλόκαρε το συρτό σουτ του παίκτη του Απόλλωνα.

Με το σκορ στο 1-1 πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή Λάτσιου.

Με την έναρξη της επανάληψης ο ΠΑΟΚ πίεσε την αθηναϊκή ομάδα, αλλά οι παίκτες μας δεν κατάφεραν να στείλουν για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα του Μήνου.

Μεγάλες χαμένες ευκαιρίες με τον Τσαλουχίδη (κεφαλιά εξ επαφής μετά από κόρνερ του Καπετανόπουλου, άουτ), αλλά και τον Τουρσουνίδη που είδε τον Μήνου να αποκρούει το τετ α τετ τους στο 59’.

Και όπως συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις, όταν δεν μπαίνει το γκολ από τη μια πλευρά του γηπέδου, μπαίνει από την άλλη!

Το ρολόι σημάδευε το 68ο λεπτό, όταν ο Γιουκούδης έκανε ένα παιδικό λάθος, προσπαθώντας από μακριά να γυρίσει την μπάλα με … το κεφάλι στον Μιχόπουλο, στη φάση παρενεβλήθη ο Νικολαΐδης, ο οποίος πέρασε την μπάλα πάνω από τον Μιχόπουλο και μπήκε με αυτήν στα δίχτυα, κάνοντας το 1-2.

Το τελικό 1-3 διαμορφώθηκε στο 85’, όταν ο Νικολαΐδης πέρασε σαν να μην υπήρχε τον … Γιουκούδη, μπήκε στην περιοχή μας, απέφυγε τον Αλεξίου και πλάσαρε εύστοχα τον Μιχόπουλο, που δεν μπορούσε να κάνει και πολλά πράγματα, την ώρα που έντονες αποδοκιμασίες ακουγόταν στην Τούμπα!
Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Μιχόπουλος, Γιουκούδης, Τσαλουχίδης, Αλεξίου, Καπετανόπουλος, Ζαγοράκης, Ζαφειρίου (73’ Γιόβιτς), Τουρσουνίδης, Φαν Χαμ, Αναστασιάδης (68’ Άλεξιτς), Νόλης.

Στην 54η διοργάνωση του κυπέλλου Ελλάδας 1995-96 μετείχαν συνολικά 72 ομάδες (18 Α' εθνικής, 18 Β' εθνικής και 36 Γ' εθνικής κατηγορίας) και διεξήχθη σε 6 γύρους, συμπεριλαμβανομένου του τελικού.

Ο ΠΑΟΚ συμμετείχε στον 7ο όμιλο, μαζί με τα Χανιά, τον Πιερικό, την Κόρινθο και την Κοζάνη. Η ομάδα σημείωσε 4 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και με 12 βαθμούς (10-0 τα γκολ!)πέρασε στην επόμενη φάση, με τα Χανιά να συγκεντρώνουν 7 βαθμούς και να προκρίνονται και αυτά.

Αναλυτικά τα παιχνίδια του Δικεφάλου στη διοργάνωση.