14 Νοεμβρίου 2019

Δυσκολεύτηκε στο φιλικό με τον Αχιλλέα Τριανδίας (1991)

Σαν σήμερα στις 14/11/1991, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε σε φιλικό παιχνίδι στην Τούμπα τον Αχιλλέα Τριανδρίας και ενώ το πρωτάθλημα της περιόδου 1991-1992 ήταν σε εξέλιξη, καθώς είχαν ήδη παιχτεί οι πρώτες εννιά αγωνιστικές του …

Ο Δικέφαλος με τον Κροάτη τεχνικό Μίροσλαβ Μπλάζεβιτς στον πάγκο του, εκμεταλλεύτηκε την δεκαπενθήμερη διακοπή του πρωταθλήματος και κέρδισε δύσκολα με 4-3 την ομάδα της Τριανδρίας, προετοιμαζόμενος για την αναμέτρηση με τη Δόξα Δράμας που θα γινόταν στην Τούμπα, για το πρωτάθλημα, στις 25/11…

Το σκορ άνοιξε στο 15’ ο Σάκης Μπασμπανάς, για να ισοφαρίσει τρία λεπτά αργότερα ο Μπρακουλάκης. Στο 27’ ο Μπασμπανάς έδωσε νέο προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (2-1), αλλά ο μαχητικός Αχιλλέας πέτυχε νέα ισοφάριση στο 37’ με τον Σιδηρόπουλο.

Στο 43’ ο Λεοντιάδης σημείωσε το 3-2 και με αυτό το σκορ πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή Βεργή.

Ο Τζούρτζεβιτς στο 76’ έγραψε το 4-2, για να διαμορφώσει το τελικό 4-3 στο 85’ ο Λιάκος!

ΠΑΟΚ: Γκιτσιούδης, Μυλωνάς, Αλεξίου, Μήτογλου, Στεργίου, Σκαρτάδος (46' Αναστασιάδης), Λεοντιάδης, Οικονομίδης, Πλίτσης, Τζούρτζεβιτς, Μπασμπανάς (46' Αλαφούζος).

Αχιλλέας: Δαμιανίδης, Φαρμάκης, Τσαλταμάσης, Πιάλας, Βασιλάκης, Αναστασάκης, Κερογλίδης, Κυζίλης, Μπρακουλάκης, Ανδρέου, Σιδηρόπουλος.

* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 1991-1992, τερμάτισε στην 4η θέση, έχοντας σε 34 ματς, 13 νίκες - 13 ισοπαλίες - 8 ήττες, συγκέντρωσε 39 βαθμούς με τέρματα 44-44!

* Η χρονιά ξεκίνησε με τον Μίροσλαβ Μπλάζεβιτς (25 ματς) στον πάγκο μας και ολοκληρώθηκε με τον Γούναρη (9 παιχνίδια)...

* Στην παρακάτω εικόνα, μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1991-1992.

Όρθιοι από αριστερά: Μαλιούφας, Μήτογλου, Λεοντιάδης, Γκάμπριτς, Σκαρτάδος, Μητσιμπόνας. Καθιστοί: Αναστασιάδης, Μπορμπόκης, Τουρσουνίδης, Λαγωνίδης, Οικονομίδης.