29 Οκτωβρίου 2019

Νίκη επί της Παρτιζάν στο "Αλεξάνδρειο" (1986)

Σαν σήμερα στις 29/10/1986, η ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ για τη β’ φάση του Κυπέλλου Κόρατς της περιόδου 1986-1987, υποδέχτηκε στο «Αλεξάνδρειο» την Παρτιζάν …

Ο Δικέφαλος πήρε τη νίκη με 79-69, σε μια αναμέτρηση που έγινε μπροστά σε 4.000 θεατές, αποδίδοντας πολύ καλό μπάσκετ, απέναντι σε μια ομάδα με μια πλειάδα εξαιρετικών παικτών στο ρόστερ της!

Ιδιαίτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτες μας ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και ξέφυγαν με 12 πόντους, με το ταμπλό να γράφει 40-28.

Όμως λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης η Παρτιζάν πλησίασε στο σκορ μειώνοντας σε 40-37, και στο 27’ η διαφορά έφτασε στον πόντο (48-47), κυρίως εξαιτίας της αστοχίας των παικτών μας, καθώς ο Ραντ ήταν εκτός πεντάδας.
O Ζαχαρίας Κατσούλης σουτάρει με το γνωστό του άψογο στιλ, πιεζόμενος από τον Ζάρκο Πάσπαλιε...
Να σημειωθεί πως ο Μάνθος Κατσούλης αγωνιζόταν με 3 φάουλ από το 5’, ενώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισε στο 30’ ο Ομπράντοβτς, η αλλαγή του οποίου έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει και πάλι στο σκορ (62-52 στο 35’)!

Δύο δευτερόλεπτα πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης από τη γραμματεία, ο ΠΑΟΚ προηγείτο με 76-69, για να έρθει με τρίποντο ο Ραντ (το 5ο του) να διαμορφώσει το τελικό 79-69.

Τα πεντάλεπτα: 10-10, 22-18, 32-24, 40-32 (ημίχρονο), 46-40, 52-49, 63-52, 79-69

Κορυφαίοι από πλευράς ΠΑΟΚ οι Ζαχαρίας Κατσούλης και Ραντ, ενώ από την Παρτιζάν οι Ομπράντοβιτς, Πασπαλιε, Σάβοβιτς

ΠΑΟΚ: Ραντ 33 (5), Ζ. Κατσούλης 16, Μπακόπουλος, Φασούλας 11, Μ. Κατσούλης 5, Ρότζερς 8, Καρατζολίδης 3 (1), Σταυρόπουλος 3

Παρτιζάν: Τζόρτζεβιτς 7, Ομπράντοβιτς 16 (4), Κρίποβιτς 7 (1), Σάβοβιτς 20, Ντίβατς 6, Πάσπαλιε 13

Στον επαναληπτικό αγώνα που έγινε στις 5/11/1986, η Παρτιζάν πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση, καθώς κέρδισε 90-75…