25 Μαΐου 2019

Ήττα στην Τούμπα στο φινάλε της σεζόν (2005)

Σαν σήμερα στις 25/5/2005, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα το Αιγάλεω, σε παιχνίδι της 30ής αγωνιστικής του πρωταθλήματος, της περιόδου 2004-2005 ...

Ο Δικέφαλος με τον Νίκο Καραγεωργίου στον πάγκο του, σε παιχνίδι που έγινε κεκλεισμένων των θυρών, γνώρισε την ήττα με 2-4, δεχόμενος μάλιστα τρία γκολ από τον Νικολόπουλο!

Σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο λόγω της βροχής που έπεφτε, ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που προηγήθηκε στο σκορ στο 20' με τον Μάρτιν Μίετσελ, για να ισοφαρίσει για το Αιγάλεω στο 36' ο Νικολόπουλος όταν πλάσαρε την μπάλα πάνω από τον Φερναντές που ήταν εκτός θέσης.

Ένα λεπτό πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτο, ο Μπάργκογλου με διαγώνιο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έδωσε προβάδισμα με 1-2 στους φιλοξενούμενους, νικώντας με τη βοήθεια και του κάθετου δοκαριού τον Φερνάντες.

Στην επανάληψη ο Νικολόπουλος με δύο δικά του τέρματα, στο 50' με κεφαλιά μετά από σέντρα του Σίμιτς και στο 83' και πάλι με κεφαλιά ψαράκι μετά από σέντρα του Μανουσάκη, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-4!

Ενδιάμεσα των δύο γκολ του Νικολόπουλου, ένα σουτ του Φωτάκη στο 80' σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι μας, για να διαμορφωθεί το τελικό 2-4 με γκολ του Σαλπιγγίδη στο 89', με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Το Αιγάλεω με τη νίκη του αυτή έφτασε στους 45 βαθμούς (11 νίκες, 12 ισοπαλίες, 7 ήττες), έναν λιγότερο από τον ΠΑΟΚ, με την αθηναϊκή ομάδα να εξασφαλίζει την έξοδό της στο Ιντερτότο και ο Δικέφαλος στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ...

ΠΑΟΚ (Καραγεωργίου): Φερνάντες, Ανδράλας, Χασιώτης, Κουτσόπουλος, Μέγκαχεντ (63' Σκαρμούτσος), Ουντέζε, Φουτσίνι, Καραδήμος (46' Ζωγραφάκης), Βαγγελής (46' Καρυπίδης), Μίετσελ, Σαλπιγγίδης.

Αιγάλεω (Ντουμιτρέσκου): Σιντιμπέ, Αλεξόπουλος, Εντουσέι, Παπουτσής, Ψωμάς, Μπάρκογλου (84' Μιχελής), Φωτάκης, Μανουσάκης, Τσάτσος (76' Λιαπάκης), Αγρίτης (46' Σϊμιτς), Νικολόπουλος.

* Τη σεζόν 2004-2005, ο ΠΑΟΚ τερμάτισε στην 5η θέση, συγκεντρώνοντας σε 30 ματς, 46 βαθμούς, με 13 νίκες - 7 ισοπαλίες - 10 ήττες. Τέρματα 43-39.

* Η χρονιά ξεκίνησε με τον Άγγελο Αναστασιάδη στον πάγκο μας (2 παιχνίδια, 1 νίκη - 1 ήττα), ακολούθησε ο ... Ρολφ Φρίνγκερ (16 ματς, 6 νίκες - 4 ισοπαλίες - 6 ήττες) και ολοκληρώθηκε με τον Νίκο Καραγεωργίου (12 ματς, 6 νίκες - 3 ισοπαλίες - 3 ήττες).

* Στην αρχική εικόνα το ρόστερ της περιόδου 2004-2005.