15 Φεβρουαρίου 2019

Σαν σήμερα «έφυγε» o Πολ Άντονι Μπάνον! (2016)

Σαν σήμερα στις 15/2/2016, έφυγε από την ζωή σε ηλικία 59 ετών, ο παλαίμαχος Iρλανδός ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ, Πολ Αντονι Μπάνον...

Ο Μπάνον (Paul Anthony Bannon) γεννήθηκε στο Δουβλίνο στις 15 Νοεμβρίου του 1956 και αγωνιζόταν κυρίως ως σέντερ φορ. Αγωνίστηκε σε ομάδες της Μεγάλης Βρετανίας και της Ιρλανδίας ενώ για δύο χρόνια πέρασε και από την Ελλάδα.

Μεταξύ των ετών 1979-1983 είχε κάνει μεγάλη καριέρα με τα χρώματα της Καρλάιλ, στην οποία πραγματοποίησε 140 εμφανίσεις και πέτυχε 45 γκολ.

Με τον ΠΑΟΚ αγωνίστηκε την περίοδο 1987-1988, έπαιξε σε 20 παιχνίδια και πέτυχε συνολικά 9 γκολ.

Ήταν 15/7/1987, όταν ο Πολ Άντονι Μπάνον, άφησε το ολλανδικό πρωτάθλημα και την Μπρέντα και ήρθε στον Δικέφαλο του Βορρά!

Στην Ολλανδία τον είχε δει αγωνιζόμενο ο Τάις Λίμπρεχτς, στη διάρκεια της προετοιμασίας του ΠΑΟΚ εκεί κατά την προηγούμενη σεζόν. Εντυπωσιάστηκε από τα προσόντα του και τον τρόπο παιχνιδιού του και έτσι εισηγήθηκε στη διοίκηση του Χάρη Σαββίδη τότε, την απόκτησή του.

Ο πεισματάρης και μαχητής, Πολ Άντονι Μπάνον, για έναν χρόνο συμβολαίου με τον ΠΑΟΚ θα έπαιρνε 10.000.000 δραχμές.

Σε δηλώσεις του τότε ο Μπάνον είχε αναφέρει: «Ήρθα στην Ελλάδα για να παίξω ποδόσφαιρο, σε μια χώρα στην οποία το άθλημα αναπτύσσεται με γοργό ρυθμό και έχει φτάσει σε ψηλό επίπεδο»

Σε ερώτηση αν ξέρει τίποτε για το ελληνικό ποδόσφαιρο είπε: «Έχω δει την Εθνική σας ομάδα στην Ολλανδία και εντυπωσιάστηκα από το πάθος των παικτών της! Ξεχώρισα μερικούς πολύ καλούς ποδοσφαιριστές. Για το ελληνικό ποδόσφαιρο μου μίλησε με τα καλύτερα λόγια ο Τάις Λίμπρεχτς».

Όσο για τον ΠΑΟΚ: «Ξέρω ότι ήρθα σε μια πολύ μεγάλη ομάδα για να τη βοηθήσω να κατακτήσει έναν τίτλο. Γι' αυτό πληρώνομαι και αυτό θα κάνω».

Ο Μπάνον μαζί με τον Σέρβο Νίκολα Νίκιτς είχαν αποτελέσει το δίδυμο των ξένων του ΠΑΟΚ για την περίοδο 1987-1988.

Ο Πολ αμέσως κέντρισε το ενδιαφέρον των οπαδών του ΠΑΟΚ, όταν έκανε ντεμπούτο με γκολ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος απέναντι στην ΑΕΚ, μπροστά σε σχεδόν 40.000 κόσμο. Είχε ισοφαρίσει σε 1-1 στην τελική ισοπαλία των δύο «δικεφάλων»  στο παιχνίδι αυτό.

Στο αμέσως επόμενο εντός έδρας ματς σκόραρε δύο γκολ στο ευρύτατο 5-1 επί της Βέροιας και καθιερώθηκε μια για πάντα στις καρδιές των οπαδών του ΠΑΟΚ με το γκολ που άνοιξε το σκορ στον χορό των γκολ, στο αλησμόνητο 6-1 επί του Ολυμπιακού στις Σέρρες, στις 6 Δεκεμβρίου 1987.

Ο Μπάνον (δεξιά στην φώτο) ανοίγει τον χορό των γκολ με κεφαλιά στο 7ο λεπτό, στις Σέρρες, στο αλησμόνητο 6-1 επί του Ολυμπιακού.

Λίγο αργότερα βρήκε δίχτυα στο ντέρμπι της πόλης με τον Άρη (3-1), ενώ σ’ ένα ματς, ΠΑΟΚ – Λεβαδειακός (4-1), πέτυχε ένα αυθεντικό βρετανικό «χατ τρικ» σημειώνοντας τα πρώτα τρία γκολ.

Ο ΠΑΟΚ την χρονιά του Μπάνον, είχε διεκδικήσει ως το τέλος το πρωτάθλημα, αλλά είχε πληρώσει ακριβά τις ήττες του από Εθνικό και Ολυμπιακό στον Πειραιά και την εκτός προγράμματος ήττα από τον Ηρακλή στην Τούμπα, με αποτέλεσμα να τερματίσει τελικά στην 3η θέση.
Ο Μπάνον πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε στο 7ο λεπτό, στις Σέρρες, στο αλησμόνητο 6-1 επί του Ολυμπιακού.

Ύστερα από 20 συμμετοχές και 9 γκολ, έφυγε το καλοκαίρι του 1988 από τη Θεσσαλονίκη, με βολές κατά του τότε προπονητή, Μιχάλη Μπέλλη.

Συγκεκριμένα είχε δηλώσει πως: «Ήμουν για είκοσι μέρες τραυματίας, αλλά στην συνέχεια έλεγαν ψέματα, ότι είμαι τραυματίας. Απ’ τον ΠΑΟΚ με έφαγε ο Μπέλλης, επειδή ήμουν επιλογή του Λίμπρεχτς», είχε πει στο «αντίο» του από την Τούμπα.

Aκουγόταν πως ο ΠΑΟΚ του χρωστούσε 500.000 δραχμές, από όσα είχε συμφωνήσει με τον Χάρη Σαββίδη και δεν εξακριβώθηκε ποτέ αν τελικά τα πήρε.

Στην περίοδο της κρίσης μεταξύ Μπανον και ΠΑΟΚ και καθώς δεν  είχε παίξει στα τελευταία καθοριστικά παιχνίδια του πρωταθλήματος, από το περιβάλλον του ΠΑΟΚ, έβγαινε προς τα έξω, ότι ο Μπάνον έχει «καεί» από παλιότερους τραυματισμούς του.

Σε πείσμα και προς απάντηση όλων όσοι το υποστήριζαν αυτό, αγωνίστηκε άλλα επτά χρόνια από την στιγμή που έφυγε από την Τούμπα, επιλέγοντας να συνεχίσει στην πρωταθλήτρια, τότε, Λάρισα όπου σε 15 συνολικά αγώνες, σκόραρε 4 τέρματα.

Η καριέρα του Πολ Αντονι Μπάνον σε αριθμούς.

1975–1976 .... Nottingham Forest (0 εμφανίσεις, 0 γκολ)
1977–1978 .... Corby Town
1978 ............. Ammanford Town
1978–1979 .... Bridgend Town

Ουσιαστικά η καριέρα του ξεκινάει στα 23 του

1979–1983 .... Carlisle United (140 εμφανίσεις, 45 γκολ)
1983 → Darlington (Δανεικός) (2 εμφανίσεις, 0 γκολ)

1983–1986 ..... Bristol Rovers (29 εμφανίσεις, 8 γκολ)
1984 → Cardiff City (Δανεικός) (4 εμφανίσεις, 0 γκολ)
1984 → Plymouth Argyle (Δανεικός) (2 εμφανίσεις, 0 γκολ)

1986–1987 ...... NAC Breda (9 εμφανίσεις, 6 γκολ)
1987–1988 ...... ΠΑΟΚ (20 εμφανίσεις, 9 γκολ)
1988–1989 ...... ΑΕΛ (15 εμφανίσεις, 4 γκολ)
1989–1993 ...... Cork City (106 εμφανίσεις, 9 γκολ)
1993–1995 ...... Cobh Ramblers (60 εμφανίσεις, 4 γκολ)

Ο Paul Anthony Bannon το 2013, στο Cork City

Ο Μπάνον άφησε την τελευταία του πνοή στις 15/2/2016, σε ηλικία 59 ετών!

Στα παρακάτω video, δείτε αφιερώματα και στιγμιότυπα από παιχνίδια και γκολ του Paul Anthony Bannon.