14 Ιανουαρίου 2019

Απίθανη πρόκριση στην παράταση στη Δράμα (1951)

Σαν σήμερα στις 14/1/1951, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας την Ελπίδα Δράμας, σε παιχνίδι της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας της περιόδου 1950-1951 ...

Ο Δικέφαλος με τον Αυστριακό τεχνικό Βίλλυ Σέβτσικ στον πάγκο του, μπροστά σε 3.000 θεατές πήρε μια πολύ δύσκολη νίκη – πρόκριση με 3-4, πετυχαίνοντας το καθοριστικό τέταρτο γκολ στην παράταση (στο 100').

Ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, που έγινε σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο. Το σκορ άνοιξε στο 5ο λεπτό ο Εμμανουηλίδης με κεφαλιά, στο 20' ο Παπαδάκης έκανε το 2-0, για να μειώσει για λογαριασμό της Ελπίδας στο 43' ο Σταμπολίδης.

Με την έναρξη της επανάληψης, στο 49ο λεπτό ο Ρεκιάρης ισοφάρισε σε 2-2, για να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ ο Παπαδάκης στο 59'. Ο Ψωμάς με αυτογκόλ ισοφάρισε για λογαριασμό των γηπεδούχων με αυτογκόλ στο 75' και με το σκορ 3-3 ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, όταν ακούστηκε το χαρακτηριστικό σφύριγμα του διαιτητή Βασιάδη.
Τη λύση για τον Δικέφαλο την έδωσε στο 100ό λεπτό του παιχνιδιού ο Χατζηαντωνίου, χαρίζοντας στην ομάδα την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού...

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Τσαβδαρίδης, Πατάκας, Καραλής, Γκολέμας, Ψωμάς, Μουρατίδης, Γκόγκος, Εμμανουηλίδης, Τζινόπουλος, Παπαδάκης, Χατζηαντωνίου.

* Ο ΠΑΟΚ εκείνη τη σεζόν κατάφερε και έφτασε ως τον τελικό της διοργάνωσης, αλλά στο παιχνίδι που έγινε στη Λεωφόρο, έχασε από τον Ολυμπιακό με 4-0.

Αναλυτικά η πορεία της ομάδας μας στο Κύπελλο...

14/01/1951: Ελπίδα Δράμας – ΠΑΟΚ 3-4
11/02/1951: ΠΑΟΚ – Άρης 4-2
28/02/1951: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-0
11/03/1951: Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 4-0 (τελικός)

* Το Κύπελλο Ελλάδας του 1951 ήταν το ένατο από την καθιέρωση του θεσμού. Οι πρώτοι αγώνες έγιναν στις 22 Οκτωβρίου 1950 με τη διεξαγωγή του α΄ γύρου και η διοργάνωση ολοκληρώθηκε στις 11 Μαρτίου 1951 με τη διεξαγωγή του τελικού.

* Δήλωσαν συμμετοχή 145 σωματεία (λιγότερα από άλλες χρονιές), εκ των οποίων 41 από το Κέντρο (Αθήνα και Πειραιάς). Για πρώτη φορά μετείχαν ομάδες από το Άργος, τη Σπάρτη, τη Βέροια, τη Φλώρινα, τα Ιωάννινα και τα Χανιά.

* Αλλά η διοργάνωση «τραυματίστηκε» από την απόφαση των 8 σωματείων της Α2΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Αθηνών να απόσχουν.

* Επίσης, δεν μετείχαν οι ομάδες της Ρόδου, της Χίου και της Αλεξανδρούπολης, που είχαν μετάσχει σε προηγούμενες διοργανώσεις. Διεξήχθησαν συνολικά 161 αγώνες, εκ των οποίων οι 116 στην επαρχία.

* Οκτώ σύλλογοι προκρίθηκαν απευθείας στην Α΄ προημιτελική φάση (των 16). Ήταν οι πρώτοι των πρωταθλημάτων των τριών ιδρυτριών Ενώσεων: ΑΕΚ Πανιώνιος, Αστέρας Αθ. (ΕΠΣ Αθήνας), Ολυμπιακός, Εθνικός (ΕΠΣ Πειραιά), ΠΑΟΚ, Άρης, Μακεδονικός (ΕΠΣ Μακεδονίας).

* Στην αρχική εικόνα μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ το 1950. Διακρίνονται από αριστερά: Χατζηαντωνίου, Τσαβδαρίδης, Τζινόπουλος, Ψωμάς, Κουντής, Εμμανουηλίδης, Βασιλειάδης, Καραλής, Παπαδάκης, Γκολέμας, Αρβανίτης.