12 Ιανουαρίου 2019

Ντέρμπι με τον Μακεδονικό το μακρινό 1947

Σαν σήμερα στις 12/1/1947, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στο Σιντριβάνι τον Μακεδονικό, για το Κύπελλο Χριστουγέννων εκείνης της χρονιάς ...

Ο Μακεδονικός διήνυε μια εξαιρετική περίοδο, καθώς προηγούνταν στο πρωτάθλημα Θεσσαλονίκης, όμως στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, βρήκε τον μάστορά του, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1...

Ο αγώνας έγινε πρωινές ώρες, παρουσία χιλιάδων θεατών, που είχαν την ευκαιρία να δουν ένα πραγματικό ντέρμπι, από δύο ομάδες που τα έδωσαν όλα για τη νίκη!

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που προηγήθηκε στο σκορ με τον Παπαδάκη και πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, ο Παπαπαναγιώτου σημείωσε το 2-0, σκορ με το οποίο οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή.
Στην επανάληψη ο Μακεδονικός μείωσε με τον Λόλα, πίεσε για την ισοφάριση, με την άμυνά μας όμως να αντέχει και η αναμέτρηση να ολοκληρώνεται με νικητή τον ΠΑΟΚ και σκορ 2-1.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα του Κυπέλλου Χριστουγέννων:

26/12/1946: ΠΑΟΚ – Άρης 2-4
26/12/1946: Μακεδονικός – Ηρακλής 3-0
29/12/1946: Ηρακλής – Άρης 0-2
05/01/1947: ΠΑΟΚ – Ηρακλής 0-0 (διεκόπη στο 55')
06/01/1947: Μακεδονικός – Άρης 5-2
12/01/1947: ΠΑΟΚ – Μακεδονικός 2-1

* Στην αρχική εικόνα διακρίνονται ποδοσφαιριστές και τους παράγοντες του ΠΑΟΚ στο γήπεδο του Σιντριβανίου το 1945. Πίσω από τα παραπήγματα του γηπέδου είναι το παλιό κτίριο της Φιλοσοφικής σχολής. Πολλοί από αυτούς τους παίκτες, ανήκαν και στην ομάδα της περιόδου 1946-1947.

* Διακρίνονται από αριστερά όρθιοι: Πάγκαλος, Διαμαντής, Μήτσος (φροντιστής), Χατζηαντωνίου, Ανδρεάδης (έφορος), Κανταρτζή (υπεύθυνη γυναικείου τμήματος του ΠΑΟΚ), Καλπακτσόγλου (πρόεδρος), Παπαδόπουλος (μέλος διοίκησης), Τσαρπανάς, Παπαγιαννόπουλος, Κρίτας, Πανίδης, Παπαϊωάννου.

Καθιστοί: Εμμανουηλίδης, Μποσταντζόγλου, Παπαδάκης, Βασιλειάδης, Μάρκοβιτς, Αρβανίτης, Καλογιάννης, Μουρατίδης και μπροστά τους ξαπλωμένος ο τερματοφύλακας Φελούρης που αντικατάστησε τον Σωτηριάδη!