18 Δεκεμβρίου 2018

"Καθάρισε" τον ΟΦΗ από το πρώτο ημίχρονο (2005)

Σαν σήμερα στις 18/12/2005, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα τον ΟΦΗ, σε παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής, του πρωταθλήματος της περιόδου 2005-2006 ...

Ο Δικέφαλος με τον Γιώργο Κωστίκο στον πάγκο του, μπροστά σε περίπου 3.500 θεατές (2.704 τα εισιτήρια), πήρε τη νίκη με 2-0, χάρη σε γκολ που σημείωσαν οι Χριστοδουλόπουλος και Σαλπιγγίδης, προς το τέλος του πρώτου 45λέπτου...

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 16ο λεπτό, όταν ο Μαχλάς μετά από μεγάλο λάθος του Φουτσίνι, πλάσαρε, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Φερνάντες!

Το σκορ άνοιξε στο 37' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου, για να έρθει στο 44' ο Σαλπιγγίδης με κοντινό σουτ να σημειώσει το 2-0 για τον ΠΑΟΚ!

Στην επανάληψη το σκορ δεν άλλαξε, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, στις καλές επιθετικές της προσπάθειες!

ΠΑΟΚ (Κωστίκος): Φερνάντες, Φουτσίνι, Καρυπίδης, Ουντέζε, Κωνσταντινίδης, Μαλαδένης (74' Ηλιάδης), Χριστοδουλόπουλος, Ζαγοράκης, Σικαμπάλα, Σαλπιγγίδης (90' Μουμίν), Γιασεμάκης.

ΟΦΗ (Βλάχος): Σηφάκης, Ντάβιντσον, Αναστασιάδης, Τόμας, Πίτσος, Σφακιανάκης, Δέντσας, Κόλτζος (59' Μπελεβώνης), Ρουμπάκης (82' Σταυρακάκης), Νουαφόρ (74' Καζατζής), Μαχλάς.

* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 2005-2006, τερμάτισε στην 6η θέση με 46 βαθμούς, έχοντας σε 30 ματς, 13 νίκες - 7 ισοπαλίες - 10 ήττες, με τέρματα 44-31.

* Στον πάγκο του ΠΑΟΚ βρέθηκε στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος ο Νίκος Καραγεωργίου (2 παιχνίδια), ακολούθησε ο Γιώργος Κωστίκος (18 ματς) και η χρονιά ολοκληρώθηκε με τον Ίλιε Ντουμιτρέσκου (10 παιχνίδια).