27 Δεκεμβρίου 2018

Φιλική νίκη επί της Νίκολσον Βιέννης! (1950)

Σαν σήμερα στις 27/12/1950, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στο Σιντριβάνι την ισχυρή αυστριακή ομάδα, Νίκολσον Βιέννης...

Η Νίκολσον τις προηγούμενες ημέρες είχε επικρατήσει τόσο επί του Ηρακλή όσο και επί του Άρη με 2-1, όμως ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που κατάφερε και την κέρδισε με το ίδιο σκορ, μπροστά σε 8.000 θεατές.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 30', με σουτ του έξω αριστερά τους (Σόποτκα), όμως δύο λεπτά αργότερα, ο Παπαδάκης εκμεταλλεύτηκε άστοχη έξοδο του τερματοφύλακα της Νίκολσον και μέσα σε αποθέωση ισοφάρισε.
Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι Αυστριακοί είχαν μια φλύαρη υπεροχή, όμως ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που έφτασε σε ένα δεύτερο γκολ στο 80'. Η φάση ξεκίνησε με συνδυασμό Βασιλειάδη – Εμμανουηλίδη, το σουτ του τελευταίου σταμάτησε στο χέρι του Σουρπ.

Ο διαιτητής Σακελλαρίδης έδειξε την άσπρη βούλα, από όπου ο Λευτέρης Παπαδάκης ευστόχησε, χαρίζοντας τον ΠΑΟΚ μια διεθνή νίκη σε φιλικό επίπεδο!

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Τσαβδαρίδης, Πατάκας, Γκολέμας, Ψωμιάδης, Κουντής, Γκόγκος, Βασιλειάδης Δ. (Εμμανουηλίδης), Βασιλειάδης Γ., Τζινόπουλος, Παπαδάκης, Χατζηαντωνίου.

* Στην αρχική εικόνα μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ το 1950.

Διακρίνονται από αριστερά: Χατζηαντωνίου, Τσαβδαρίδης, Τζινόπουλος, Ψωμάς, Κουντής, Εμμανουηλίδης, Βασιλειάδης, Καραλής, Παπαδάκης, Γκολέμας, Αρβανίτης.