03 Νοεμβρίου 2018

Καταστροφικό 12λεπτο και ... ήττα με 3-1 (1985)

Σαν σήμερα στις 3/11/1985, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στο «Βικελίδης» τον Άρη, σε παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1985-1986...

Ο Δικέφαλος με τον στον πάγκο του, μπροστά σε 18.000 θεατές (16.444 τα εισιτήρια), γνώρισε την ήττα με 3-1, αν και προηγείτο στο σκορ με 0-1, μέχρι το 73ο λεπτό! Δυναμικό παρόν στη θύρα «1» του γηπέδου της Παπαναστασίου από 3.000 ΠΑΟΚτσήδες.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε πρώτος στο ματς, όταν μόλις στο 10ο λεπτό ο Σκαρτάδος από το ύψος του πέναλτι αμαρκάριστος σούταρε άουτ, ο Άρης απάντησε με μια κεφαλιά του Κούη στο 20' που επίσης πέρασε άουτ, στις μοναδικές καλές στιγμές που πρόσφεραν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Το σκορ άνοιξε στο 58ο λεπτό ο Σίγγας με ένα ασύλληπτο σουτ σε εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να καρφώνεται στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Κατσιαούνη.

Ο Άρης ισοφάρισε στο 73' με σουτ του Νίκιτς και δέκα λεπτά αργότερα ο Μπάχτιτς ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους!
Το τελικό 3-1 σημειώθηκε στο 85ο λεπτό, με τον Μπμπισίδη να πλασάρει τον Στεργιούδα, μετά από μπαλιά του Οικονομίδη!

Κόντρα σε κάθε λογική ο ΠΑΟΚ δέχτηκε μέσα σε 12 λεπτά τρία γκολ και έφυγε από το γήπεδο όχι απλά χαμένος, αλλά και με μια βαριά ήττα στις αποσκευές του, απογοητεύοντας όλους εμάς που βρεθήκαμε στο γήπεδο.

Άρης (Λίμπρεχτς): Κατσιαούνης, Μουστακίδης, Τζιφόπουλος, Βόσδου (68' Χατζηιωαννίδης), Μιχαλίτσιος, Τζιόλας, Μπάχτιτς, Οικονομίδης, Κούης, Ζελελίδης (66' Μπιμπισίδης), Νίκιτς.

ΠΑΟΚ (Σκότσικ): Στεργιούδας, Τσουρέλας, Αλαβάντας, Γιούρισιτς, Μπανιώτης, Σκαρτάδος, Ορφανός, Βασιλάκος, Σίγγας, Πίττας, Κωστίκος.

* Ο πρωταθλητής της περιόδου 1984-1985 ΠΑΟΚ, με τον Βάλτερ Σκότσικ στον πάγκο, εκείνη τη σεζόν (1985-1986) πήγαινε από το κακό στο χειρότερο!

Ο Δικέφαλος γνώρισε ανέλπιστες ήττες τόσο εντός όσο και εκτός έδρας, πραγματοποιώντας απαράδεκτες εμφανίσεις που δε θύμιζαν σε καμία περίπτωση το νικηφόρο πέρασμά του από τα ίδια γήπεδα λίγους μήνες νωρίτερα.

* Τη σεζόν 1985-1986 ο Δικέφαλος τερμάτισε στην 10η θέση (!), με 27 βαθμούς (10 νίκες, 7 ισοπαλίες, 13 ήττες) και τέρματα 33-38...

* Η χρονιά ξεκίνησε με τον Αυστριακό Βάλτερ Σκότσικ στον πάγκο (22 αγώνες) και ολοκληρώθηκε με τον Μιχάλη Μπέλλη (8 παιχνίδια).