03 Νοεμβρίου 2018

Καταιγιστικός ΠΑΟΚ και διπλό στα Λιόσια! (2002)

Σαν σήμερα στις 3/11/2002, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Ακράτητο σε παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 2002-2003...

Ο Δικέφαλος με τον Άγγελο Αναστασιάδη στον πάγκο του, μπροστά σε1.500 θεατές (1.011 τα εισιτήρια), πήρε στο διπλό στα Άνω Λιόσια, επικρατώντας του Ακράτητου με 1-3, αν και ήταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 1-0.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τον ΠΑΟΚ και προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό με τον Ραζανάουσκας και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι τα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Στο 49' ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Οκκά και στο 57' πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Νάστο.

Το τελικό 1-3 διαμορφώθηκε στο 71' με ωραία κεφαλιά του Γιασεμάκη...

Ακράτητος: Ελ Σαγιέντ, Ποζαπαλίδης, Τσβετάνοφ, Μπάρκογλου, Κουτσοκώστας, Μελίνιο, Ραζανάουσκας (57' Μεσέρδης), Στεφανίδης (73' Σίλβα), Ηλιόπουλος, Κάφαλης (59' Χάβος), Μαγκαφίνης.

ΠΑΟΚ: Τοχούρογλου, Κουτσόπουλος, Ουντέζε, Χασιώτης, Αμπονσά, Κουκιέλκα, Φουτσίνι (43' Νάστος), Καφές (73' Κούτσης), Γεωργιάδης, Γιασεμάκης, Οκκάς (81' Βοσκαρίδης).

* Τη σεζόν 2002-2003, ο Δικέφαλος παρά τα πολλά του προβλήματα, τερμάτισε 4ος, εξασφαλίζοντας ευρωπαϊκό εισιτήριο, ενώ κατέκτησε και το τέταρτο Κύπελλο της ιστορίας του! Συγκέντρωσε 53 βαθμούς, με 16 νίκες - 5 ισοπαλίες - 9 ήττες, με τέρματα 59-38.

* Στον πάγκο του ΠΑΟΚ κάθισε όλη τη χρονιά 2002-2003 ο Άγγελος Αναστασιάδης, όπως άλλωστε συνέβη και την επόμενη, 2003-2004!